wtorek , 21 Maj 2019
Home » Aktualności » Przeżywamy ostatnią niedzielę tegorocznej zimy.

Przeżywamy ostatnią niedzielę tegorocznej zimy.

Czy mają Państwo świadomość tego, że trwający weekend jest ostatnim weekendem tegorocznej zimy? Wszakże już za 3 dni nadejdzie do nas wiosna astronomiczna, zaś za 4 dni kalendarzowa wiosna. Możemy więc powiedzieć, że od kalendarzowej wiosny dzielą nas już tylko godziny. Patrząc na prognozy pogody widzimy, że nadejście wiosny zbiegnie się z przeciętną pogodą. Nie ma co liczyć na wiosenne ciepło. Aura na ostatnie kalendarzowe dni zimy zrobiła swoje – było mokro, zimno i bardzo wietrznie. I tak pozostanie do samej wiosny, czyli do środy a potem przez kilka pierwszych wiosennych dni. Wyjątkiem ma być dzisiejszy dzień. Niedziela ma być prawdziwie ciepła i słoneczna. Potwierdza to obraz zza porannego okna.

Niestety patrząc na długoterminowe prognozy pogody, do końca marca nie widzimy prawdziwej i ciepłej wiosny. A co będzie w kwietniu, zobaczymy już za kilka dni kiedy opublikowane zostaną kolejne prognozy.

Niezależnie od kształtu aury, my musimy w sposób bardziej zdecydowany przestawiać się z okresu zimy – która była jaka była, na wiosenne warunki pogodowe – niezależnie od tego jakie są. Powinno zmienić się również nasze funkcjonowanie, dni są coraz dłuższe, co umożliwia w większym zakresie zająć się pracami na dworze, oraz oddać się czynnej rekreacji na dworze i wypoczynkowi na łonie natury. A w tym zakresie po zimie mamy co niemiara. Najwyższa więc pora, by zmierzyć się z nimi. Tymczasem jest niedziela – będzie przeurocza ale unikatowa. Już jutro pogoda znacznie się zmieni. Niestety powrócą silne wiatry. Z układu dnia i nocy ważną informacją jest to, że oto zrównały się swoją długością dzień z nocą. Solidarnie trwają po 12 godzin.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 17 marca br. – w 86 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 76 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 289 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 86 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +19oC, w tej chwili wynosi około +12oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +18oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 739 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 45%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.24, zaś zmierzch około godz.: 18.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.56 zajdzie natomiast o godz. 17.53 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 57 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 3 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 3 godziny i 55 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 0 godzin i 3 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 17 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 56 minut i  6 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 55 minut i 47 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ambroży, Gertruda, Józef, Patrycjusz, Patrycy, Patryk, Paweł, Regina, Witburga i Zbigniew. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Będzie ten płakał, co się z płaczu śmieje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą”.

Zima od czasu do czasu daje nam się we znaki, chyba tylko po to byśmy nie rozpowiadali, że oto ta pora roku jest a jakoby jej nie było. Dzisiaj jednak pogoda skutecznie temu zaprzecza. Z samego rana widzimy jak bardzo przyroda upomina się już o swoje prawa. Jest ciepło i słonecznie, ptaki ,,fedrują” już od wczesnych godzin rannych, a w lesie, w parku i na ogrodach dzięki świergotowi ptaków jest gwarnie i radośnie. Pamiętajmy jednak, ze obowiązuje zakaz wstępu do lasu do odwołania. Tak, tak, mamy do czynienia z wiosenną radością natury. Tyle tylko z dnia na dzień, natura mocno schładza ten entuzjazm. Na czasie jest jednak naczelne pytanie – a co z naszą radością?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja