niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Przeżywamy ostatni dzień weekendu kwietniowo-majowego.

Przeżywamy ostatni dzień weekendu kwietniowo-majowego.

W tym miejscu i w tej chwili należałoby głośno wykrzyknąć – rodacy, arcydługi weekend kwietniowo-majowy dogorywa! Jeszcze tylko niedziela i …. . Oj, lepiej dzisiaj nie denerwujmy naszych czytelników. Dla wszystkich tych, którzy zaplanowali przeżyć super długi weekend kwietniowo-majowy okres ten trwa jednak nadal ale przed nami jeszcze tylko 1 dzień laby. Potem do roboty i szkoły. Patrząc na prognozę pogody na najbliższe dni możemy powiedzieć, że kolejne kilka dni minie w pięknej pogodzie. Mamy więc w tym roku prawdziwą wiosnę. Pamiętajmy jednak o tym, że trwa maj, a do trzech zimnych ogrodników i zimnej Zośki mamy jeszcze kilka dni. Więc może być różnie. Na naszych łamach postaramy się niebawem przedstawić pogodę na te ,,zimne” dni. A potem liczymy już tylko na ciepło i słońce. Ale póki co, wszelkie nocne chłody są kalendarzowo uzasadnione, zwłaszcza wieczorem, nocą i rankiem. Tymczasem dzisiaj mamy niedzielę. Wszelkiej pomyślności życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 6 maja br. w 47 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 126 dniem roku, do jego końca pozostało więc  239 dni.

I wreszcie mamy 47 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +19oC, w tej chwili wynosi  około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +20oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 79 – 52%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.34, zaś zmierzch około godz.: 20.50.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.13 zajdzie natomiast o godz. 20.13 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 0 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 0 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godziny i 56 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 6 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 23 minuty, 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 godzin i 56 minut, 6 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bartłomiej, Benedykta, Filip, Franciszek, Jakub, Jan, Judyta, Jurand i Miłodrog. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prawdziwa podróż ku odkryciu składa się nie z poszukiwania nowych pejzaży, lecz obserwacji nowymi oczami”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak burze w maju częste, to snopki w żniwach gęste”.

Mamy  niedzielę, a skoro tak to nasze życie przebiega w weekendowym wymiarze. Wiadomo bowiem, że sam fakt weekendu powoduje określone nasze zachowanie.  Wiadomo, że wielu z nas tradycyjnie pójdzie dzisiaj do kościoła, potem obiadek i popołudniowa kawa.  A potem? Oczywiście będziemy mieli wiele czasu na wypoczynek, rekreację i regeneracje sił przed kolejnym tygodniem roku. I pamiętajmy, że będzie to 5-dniowy tydzień pracy i nauki.

Tymczasem dni są coraz dłuższe, w związku z czym po powrocie z pracy do dyspozycji mamy więcej czasu który powinniśmy proporcjonalnie dzielić na pracę i wypoczynek. To nam zapewnia równowagę w naszych organizmach. Pamiętajmy o tym.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja