piątek , 26 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Przeżywamy najkrótsze dni w roku. Witamy na tydzień przed świętami.

Przeżywamy najkrótsze dni w roku. Witamy na tydzień przed świętami.

Za oknem mamy piękny, słoneczny i lekko mroźny dzionek. Ba, tak na dobrą sprawę to możemy powiedzieć, że spadł śnieg, tyle tylko, że jest go tyle ,,co kot napłakał”. Ale jest. Przeżywamy niedzielę 17 grudnia br. – III niedzielę Adwentu. Na kartce kalendarza do Świąt pozostało już doprawdy niewiele. Niejako ,,po drodze” w dniu 21 grudnia br. powitamy astronomiczną Zimę, a potem będziemy czekać już tylko na Wigilię,  Święta, Sylwestra i Nowy Rok. Powoli więc przychodzi nam finiszować z 2017 rokiem. Dzisiaj znajdujemy się już wyraźnie w drugiej połówce grudnia – ostatniego miesiąca w kalendarzu. Najwyższa więc pora poza przygotowaniami świątecznymi czynić podsumowania dotyczące mijającego roku. Jaki on był? W czym był lepszy od poprzedniego a w czym gorszy? Na te i na wiele innych pytań postaramy się w najbliższych dniach odpowiedzieć. Jednak temat numer 1 na najbliższych kilka dni to przygotowania do świąt. I nimi się zajmiemy. Tymi materialnymi ale również duchowymi. W związku z tym zachęcamy naszych czytelników do bycia z nami. Zapewniamy, że będzie warto. Serdecznie dziękujemy.

Dzisiejszy dzień jest jednym z najkrótszych w roku, doprawdy jeszcze 3-4 dni i długość dnia stanie, po czym dnia zacznie  ……. Przybywać kosztem nocy. I tak w koło. Ewidentnie więc w dalekiej perspektywie pojawi się Przedwiośnie i Wiosna.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 17 grudnia br., w 85 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 351 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 14 dni.

To już 85 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia podniesie się do +3oC, w tej chwili wynosi  około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Od samego rana dzień jest słoneczny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 81%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.01, zaś zmierzch około godz.: 16.09.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.41 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i  3 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejną 1 minutę krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i  54 minuty.  Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 13 minut, 28 sekund. 17 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 19 minut, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 minutę, 32 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Florian, Łazarz, Łukasz i Olimpia. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Dużo nie znaczy dobrze, ale dobrze znaczy bardzo dużo”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Od Świętego Florka daj chleba do worka”.

W dniu jutrzejszym rozpoczniemy ostatni tydzień Adwentu ( niestety w tym roku są tylko 3 ), który prowadzi nas bezpośrednio do Świąt Bożego Narodzenia. Już nawet nie ponaglamy nikogo w świątecznych przygotowaniach, bowiem upływający czas zrobi to sam. Tyle tylko, że apelujemy do naszego rozsądku – nie róbmy nic w pośpiechu. Są prace które zawsze mogą poczekać na później, oraz te które musimy zrealizować do świąt. I od nich proponujemy rozpocząć. Pamiętajmy, że strona duchowa tych świąt i całego okresu świątecznego jest ważniejsza od tej materialnej. I tego się trzymajmy. Zaręczamy, że wyjdziemy na tym tylko na dobre.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja