wtorek , 4 październik 2022
Home » Aktualności » Przeżywamy chłodną niedzielę. Mrozy potrwają do czwartku.

Przeżywamy chłodną niedzielę. Mrozy potrwają do czwartku.

Przeżywamy 9 dzień Nowego Roku 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Niedziela jest 19 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy mroźny poranek. Za nami mroźna noc, przed nami chłodny dzień, taki na pograniczu plusa i minusa. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że chłodniejsze ( zimowe ) dni utrzymają się długo, co najwyżej do czwartku. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż – 2oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 18 minut i 13 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 11 106!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 213 197  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 99 742 osoby! Przybyło: 22 zmarłych!!! ( są to dane za sobotę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Kolejne dni Nowego Roku mijają w zastraszająco szybkim tempie. Ale, czy kiedykolwiek było inaczej? Dopiero co żegnaliśmy Stary Rok a tu już powoli kończymy pierwszą dekadę stycznia. Za sobą mamy już święto Trzech Króli a teraz przeżywamy długi weekend. Obserwując dokładnie otaczający nas świat i zachowanie matki natury widzimy wyraźnie jak wydłużają się kolejne dni. To już niemal o 20 minut dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku. To trochę więcej niż przysłowiowy ,,barani skok”. I tak, coraz częściej patrzeć będziemy w stronę Wiosny. To żadne fanaberie, od tego momentu dzieli nas niespełna 2 i pół miesiąca. To doprawdy niewiele. Zwłaszcza kiedy zima minie półmetek. Póki jednak co, cieszmy się aktualnie panującą ,,zimową” pogodą. Wobec takiego stanu rzeczy nam nie pozostaje więc nic innego jak tylko życzyć naszym czytelnikom miłego dnia.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 9 stycznia br. – w 19 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 9 dniem roku, a do jego końca pozostało 356 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 19 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +2oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 735 mmHg, wiatr osiągnie siłę  3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 60 – 79%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.41.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.42 zajdzie natomiast o godz. 16.03 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 21 minut i 42 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 38 minut i 8 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 18 minut i 13 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 23 minuty i 32 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

9 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 1 minutę i 52 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 18 minut  i 13 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adrian, Antoni, Piotr  oraz  Adrianna, Alicja, Bracsław, Julian, Marcelin, Marcelina, Marcjanna, Mścisława, Przemir.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Maluje się tylko po to, aby oszukać oczy”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”.

Po zakończeniu bieżącego tygodnia, przed nami pozostaną już tylko same długie 5 dniowe tygodnie pracy i nauki ( o ile szkoły ruszą na stałe ) oraz normalne, dwudniowe weekendy aż do wiosny, a w zasadzie do samych świąt wielkanocnych w kwietniu. Zima póki co nie ,,atakuje” nas w sposób bardzo surowy. W dalszym ciągu stycznia nie zanosi się na to, aby w zakresie pogody miało się wiele zmienić. Długości dnia, z dnia na dzień będzie nam przybywać. Najpierw dzieje się to powoli, ale już niebawem ten cykl przyśpieszy. Ani się nie obejrzymy, a trzeba będzie wychodzić do pracy w naszych ogrodach i na podwórkach. Zanim jednak tak się stanie, jeszcze trochę musimy wytrwać. Słońce musi wyjść jeszcze wyżej na nieboskłon, tak, aby móc mocniej ogrzać świat i nas samych. Przecież bardzo tego potrzebujemy. A może zawita najpierw do nas Przedwiośnie. To również urokliwa pora roku.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli [.

Redakcja