czwartek , 18 Październik 2018
Home » Aktualności » Przeżywamy 1-wszą 13-tkę tego roku.

Przeżywamy 1-wszą 13-tkę tego roku.

Witamy w sobotni poranek. Na dworze mamy lekko dodatnią temperaturę a zamiast zimy – pełną jesień. Meteorolodzy zapowiadają jednak na najbliższe dni silniejsze mrozy a nawet opady śniegu. Byle tylko umiarkowane. Dane jest nam przeżywać drugi styczniowy weekend. Jak więc widzimy – czas nie ma najmniejszego zamiaru wyhamować i nawet się nie zorientujemy a nastanie miesiąc luty. A potem kolejne – marzec, kwiecień i przeuroczy maj. I tak w koło. Tymczasem mamy sobotę a za oknem mamy pochmurny chłodny dzień.

Za nami jest już pełnowymiarowy tydzień pracy i nauki. I tak już będzie do samej wiosny, ba do Świąt Wielkanocnych. Dla niektórych jest to daleka perspektywa, my jednak zapewniamy, że jest inaczej i wraz z każdym kolejnym upływającym dniem szybko będziemy podążać w stronę i Wiosny i tych wiosennych Świąt.

Pamiętajmy również o tym, że dzisiaj mamy 13-ty dzień miesiąca. Na całe szczęście mamy sobotę a nie tak jak to było w minionym roku – piątek. To pierwsza 13-tka tego roku, czy przyniesie nam pecha, czy też będzie szczęśliwa? Czas pokaże. A my życzymy wszystkim naszym czytelnikom wiele radości i wszelkiej pomyślności.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 13 stycznia br. w 22 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 13 dniem roku, do jego końca pozostały więc  32 dni.

To już 22 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wyniesie około +1oC, w tej chwili wynosi  około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -5oC. Od samego rana dzień jest chłodny i pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 755 – 754 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 78 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.03, zaś zmierzch około godz.: 16.46.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.41 zajdzie natomiast o godz. 16.09 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 28 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 32 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 26 minut. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 13 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 53 minut, 59 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 26 minut, 7 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bogumił, Bogusław, Gotfryd, Leoncjusz, Melania i Weronika. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Winę za rozczarowania ponosi nasza fantazja”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”.

Przed nami 2-dniowy weekend. Mamy nadzieję, że mimo ,,dużych” weekendowych obowiązków damy radę wypocząć na tyle, by sił starczyło nam na cały kolejny tydzień. Czekających nas spraw i pracy nie jest bowiem mało. Trwający tydzień będzie podobny od minionego, ale raczej ekstremalnej zimy nie musimy się spodziewać. Widzimy to chociażby po dzisiejszym poranku. Miejmy nadzieję, że w zakresie pogody wszystko wróci na swoje miejsce. Idą ferie zimowe, przydałoby się więc kilka tygodni umiarkowanej zimy. Przypominamy, że tegoroczne zimowe ferie na Śląsku rozpoczynają się już za 2 tygodnie. Ale się będzie działo. Mamy nadzieję, że już za niedługo czeka wielu z nas miły wypoczynek.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja