środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Przez rządowe premie dla ministrów, Burmistrz będzie zarabiał mniej o 20%!

Przez rządowe premie dla ministrów, Burmistrz będzie zarabiał mniej o 20%!

Sprawdził się scenariusz, który wielu z nas uważało za mało realny. Po tym jak Prawo i Sprawiedliwość ,,wpadło” z faktem wypłacenia swoim prominentnym premierom, ministrom i innym osobom związanym ze swoją partią bardzo wysokich premii, zrobiła się bardzo duża społeczna ,,burza” w tej sprawie. PiS stanęło wobec tego problemu pod ścianą. Partia ta bowiem padła ofiarą samych siebie. Wysokie premie i zarobki, do tej pory PiS krytykował. Tyle tylko, że krytyka dotyczyła innych partie ( kiedy te rządziły ). Dzisiaj zmieniła się sytuacja, to PiS jest przy rządzie i wbrew temu co od lat zapowiadał – astronomiczne premie i dodatki zostały wypłacone swoim działaczom. Okazało się więc, że teraz można – bo jak stwierdziła była premier Beata Szydło – ,,im się te pieniądze należały”. Kiedyś, kiedy premie wypłacała inna partia również swoim ludziom – to ówczesne wypłaty były wielką ,,zbrodnią” przeciwko narodowi i oczywiście pieniądze się nie należały. I jak tu nie mówić, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Wobec takiej sytuacji – partia rządząca musiała wykonać spektakularny ruch, po to by zatuszować swoje chciejstwo i pęd do społecznych pieniędzy. Aby odwrócić sytuację niezadowolenia społecznego, niemal natychmiast Prezes partii zarządził, że otrzymane pieniądze trzeba jednak oddać. I podobno zostały oddane.

Jakby tego jednak nie było dosyć, za rządową wpadkę postanowiono ukarać wszystkich …….. posłów poprzez odebranie im 20% uposażenia poselskiego. Oczywiście jak zapowiedziano – tak zrobiono.

Żeby jednak jeszcze bardziej odwrócić uwagę społeczną od ,,swoich” podwyżek PiS poszedł jeszcze dalej – mianowicie podjęta została decyzja o tym, by odebrać również część zarobków …………………. urzędującym wójtom, burmistrzom i prezydentom miast!!! I w tym przypadku niemal natychmiast decyzje weszły w życie. W wyniku tego samorządowcy z dnia na dzień zarobią mniej. Ile?

Otóż Rada ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim wydała stosowne rozporządzenie. Zgodnie z nim o 20 proc. obniżone zostaną wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców.

– Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była  powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przypomnijmy, na początku kwietnia prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżkę wynagrodzeń dla włodarzy miast i gmin o 20 procent. Pomysł ten zrealizował premier Morawiecki.

– Rozporządzanie przewiduje obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania – czytamy dalej.

W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk.

Rozporządzenie weszło w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

W ten oto sposób, wszyscy prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i ich zastępcy będą zarabiali o 1/5 mniej niż dotychczas. Stosowne Rady Miast i Gmin będą musiały więc  zmienić uchwały o zarobkach tych osób.

Oczywiście również w naszej gminie od 1 lipca br. burmistrz będzie zarabiał mniej o 20%. O konkretnych cyfrach poinformujemy niezwłocznie po uchwaleniu uchwały przez radę.

Redakcja