środa , 14 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Przed nami pierwszy tegoroczny wiosenny weekend.

Przed nami pierwszy tegoroczny wiosenny weekend.

Po 2 dniach witania wiosny, wreszcie możemy powiedzieć, że zrobiliśmy to godnie. Pogoda była w miarę poprawna, ale było chłodno ( a nocą mroźno ) i raczej nie przypominała wiosny w pełnym jej wydaniu. Inaczej mówić, brakowało wiosennego ciepła. Podobnie sytuacja wygląda w dniu dzisiejszym. Od samego rana dzionek jest lekko pochmurny pomimo tego, że słonce upomina się o swoje prawo. A co nas czeka w najbliższych dniach. Ano prosimy bardzo. Przez  kolejne kilka dni temperatura pójdzie lekko w górę. A potem się ustabilizuje na poziomie około 10-15 stopni na plusie. Zanikną również nocne mrozy. I tak do kwietnia. A potem pogoda ma się już tylko poprawiać, ale nie jest wcale wykluczone, że zaskoczy nas ,,in minus”. Ale czy jest się czemu dziwić, skoro – ,,Kwiecień, plecień ….”.?

Do Świąt Wielkanocnych mamy coraz mniej dni. Będziemy je przezywać dokładnie za miesiąc. Dzieli więc nas niewiele czasu. Już niedługo mocno będziemy wchodzić w ich magiczną atmosferę – najpierw przygotowania wiosenne i przedświąteczne a potem Wielki Tydzień. Coraz częściej będziemy spoglądać więc w ich kierunku oraz czynić będziemy stosowne przygotowania.

Mamy jednak wiosnę, powinny więc ruszyć na dobre prace na dworze, w naszych ogródkach, na ogrodach i u rolników na polu. Naczelne hasło jakie będzie dominować przez kolejne przedświąteczne dni to – porządkowanie, plewienie, pielęgnacja roślin, sadzenie, itd. Oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwolą. Mimo wszystko, zachęcamy do coraz częstszego i dłuższego przebywania na dworze. Zwracamy również uwagę na to, że dzień jest już dłuższy od nocy. Dnia będzie od bieżącego okresu przybywać coraz bardziej, tak będzie aż do przesilenia wiosenno-letniego w czerwcu w okolicach Św. Jana. Jednym słowem czeka nas piękny okres. I nie zapominajmy, że już za tydzień w noc sobotnio-niedzielną czeka nas cofnięcie czasu. Niestety od tej chwili wstawać będziemy relatywnie wcześniej, w zamian za to wieczorem dłużej będzie widno.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 22 marca br. – w 2 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 81 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 284 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 2 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +13oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +14oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 757 – 756 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 68%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.11, zaś zmierzch około godz.: 18.34.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.45 zajdzie natomiast o godz. 18.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 16 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 44 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 4 godziny i 14 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 0 godzin i 25 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 22 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 5 minut i  23 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 4 godziny, 14 minut i 42 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: August, Bazylisa, Bogusław, Godzisław, Katarzyna, Kazimierz i Paweł. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Bądź oszczędnym abyś mógł być szczodrym”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Co marzec wypiecze, to kwiecień wysiecze”.

Czas biegnie szybko a my przeżywamy pierwsze dni wiosny. We wiosennej scenerii będą nam mijać kolejne dni. Taką miejmy nadzieję. Nawet gdyby trafiły się dni nieco gorsze – chłodniejsze i z opadami. Tak oto za około 4 tygodnie przyjdzie nam wejść w okres poprzedzający święta. Natomiast bardzo szybko po tym świętowaniu na horyzoncie będziemy mieli długi majowy weekend. Oj będzie się działo! Najpierw jednak czeka nas pełen miesiąc wiosennych prac porządkowych.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja