wtorek , 17 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » Przed nami kolejna piękna majowa niedziela.

Przed nami kolejna piękna majowa niedziela.

No i mamy niedzielę a skoro tak to przeżywamy kolejny 2-dniowy majowy weekend. Jaki on jest? Pod względem pogody i lokalnych wydarzeń? Sobota z rana była dniem pochmurnym, ale na całe szczęście – pogoda na czas ,,wypiękniała”. Już od godz. 10.00 pogoda była, że palce lizać. W ten weekend pogoda jest szczególnie ważna ze względu na to, że w sobotnie popołudnie w Rudach odbył się Festyn Rodzinny na rzecz chorego Kewina. To wydarzenie jest już za nami, ten kto w nim uczestniczył, może z całą pewnością powiedzieć, że było O’Key. Mamy nadzieję, że festyn był również sukcesem w zakresie gromadzenia środków na leczenie chorego zawodnika BUK-u. Gratulujemy organizatorom – LKS ,,BUK” Rudy i wszystkim uczestnikom festynu oraz licznym sponsorom. Dzisiaj z kolei w rudzkim kościele mamy uroczystość tzw. rocznicę od Komunii Św. Poza tym, patrząc za poranne okno możemy już z rana planować dłuższą, albo wręcz całodniową nasiadówę na dworze. Pogoda będzie murowana. Nie zmarnujmy więc tego dnia.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 20 maja br. w 61 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 140 dniem roku, do jego końca pozostało więc  225 dni.

I wreszcie mamy 61 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +20oC, w tej chwili wynosi  około +14oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +21oC. Od samego rana dzień jest słoneczny i bezchmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.11, zaś zmierzch około godz.: 21.12.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.52 zajdzie natomiast o godz. 20.33 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 41 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 19 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 38 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 20 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 43 minuty, 11 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 38 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Augustyn, Bernarda, Celestyn, Iwa, Iwo, Iwon, Kryspin, Mikołaj i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Choć miłość jest jak pszczoła która żądli, to przecież jakże wiele daje ona miodu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w maju lipa kwitnie, to w ulach miód zawiśnie”.

Za nami jest już znaczna połowa maja, ba nawet 2 dekady piątego miesiąca. Na podsumowanie maja jeszcze przyjdzie czas, nie narzekajmy jednak, bo pod względem pogody mogło być gorzej. Tymczasem starajmy się wykorzystać każdą chwilę z dobrą pogodą która mam się trafi. Wszakże nadal mamy wiosnę i powinniśmy cieszyć się jej urokami. I pamiętajmy, że lato nadchodzi szybkimi krokami.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja