piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Przed nami drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Przed nami drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

I jak tam przebiega nasze świętowanie? Za nami mamy jest już pierwszy świąteczny dzień, dzisiaj natomiast mamy Poniedziałek Wielkanocny przez niektórych nazywany Lanym Poniedziałkiem. Mamy przeświadczenie, że tradycji stanie się dzisiaj zadość. Pamiętajmy tylko, że mówimy o tradycji, nie zaś o chuligańskim laniu wodą z czego tylko popadnie. Ta tradycja wymaga kultury, taktu i wyczucia. Mamy wiarę tego, że stać nas na takie pojmowanie kultywowania tradycji. A za oknami pogoda jest jak każdy widzi – jest pochmurnie i bardzo wietrznie. Słońce jednak próbuje wyjść zza chmur.  I dzień świąt minął nam przy bardzo dynamicznej pogodzie – od deszczu, po chwile pogodne i lekko słoneczne. Wiatr również wiał dosyć silnie. W sumie w trakcie dnia mogliśmy zasmakować wszystkiego. Czy tegoroczny Śmigus Dyngus obędzie się bez jednej kropli deszczu? Zobaczymy. Wszystkim naszym czytelnikom życzymy miłego świętowania w drugim dniu Święta Zmartwychwstania Pańskiego. I póki co nie myślmy o tym, że w dniu jutrzejszym większość z nas wraca do pracy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielkanocny Poniedziałek 2 kwietnia br. w 13 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 92 dniem roku, do jego końca pozostały więc  273 dni.

I wreszcie mamy 13 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +9oC, w tej chwili wynosi  około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i wietrzny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 734 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 52%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.46, zaś zmierzch około godz.: 19.52.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.20 zajdzie natomiast o godz. 19.20 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 0 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 0 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 47 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 2 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 23 minuty, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 46 minuty, 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Laurencja, Franciszek i Urban. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi”.

Mamy drugi dzień świątecznego weekendu. Pogoda póki co jest w miarę ładna. Tym razem meteorolodzy się nie pomylili. Pamiętajmy, że bywały takie lata w których wielkanocna pogoda była gorsza a czasami nawet bożonarodzeniowa z grubą warstwą śniegu. Ciekawe jak tam przebiega u Państwa realizacja naszej tradycyjnej powinności, która przypada na Lany Poniedziałek? Bardzo byśmy chcieli, by żadna niewiasta nie mogła dzisiaj ujść z suchą głową. Wszakże jak tradycja, to tradycja. Apelujemy tylko o kulturalny przebieg dzisiejszego lania.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego świątecznego poniedziałku Zmartwychwstania Pańskiego.    Redakcja