piątek , 17 Sierpień 2018
Home » Aktualności » Przed nami chłodna jesienna sobota z symptomami zimy. Trzymajmy się cieplutko.

Przed nami chłodna jesienna sobota z symptomami zimy. Trzymajmy się cieplutko.

herbatkaWitamy w pierwszą sobotę grudnia i zapraszamy naszych czytelników na ciepłą herbatkę. Tak oto dobiegł końca pierwszy tydzień tegorocznego Adwentu. Każdy kto chociaż raz uczestniczył w tym tygodniu w mszy św. roratniej może powiedzieć, że zaznał już prawdziwego klimatu tego szczególnego okresu. Mamy również świadomość tego, że w roratach uczestniczyło codziennie wielu naszych parafian, w tym również dzieci i młodzież. Tak jak to od wielu lat bywa w naszej parafii. I tak oto znajdujemy się w końcowym fragmencie tygodnia. Ach, jak ten czas szybko upływa! Przecież dopiero co rozpoczynaliśmy miesiąc grudzień, a tutaj już jutro mamy Barbórkę zaś we wtorek Św. Mikołaja. Jeśli więc ktokolwiek uważał, że od świąt dzieli nas szmat czasu, to bardzo się mylił. Jeśli do tego dodać fakt, że cały grudzień jest niemal świąteczny, to otrzymujemy prawdziwy obraz bieżących dni. Pamiętajmy, że trwa czas Adwentu, szczególny czas ? wyciszenia, refleksji i przygotowania na przyjście Pana, warto jest oddać się w zupełności tym wartościom. Pora więc powoli szykować się do świąt. Również my na naszych łamach coraz częściej zamieszczać będziemy materiały dotyczące właśnie tego pięknego okresu w roku. Zachęcamy więc do bycia razem z nami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 3 grudnia br., w 71 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 337 dniem roku, do jego końca pozostało więc 28 dni.

To już doprawdy 71 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie?. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia podniesie się do +1oC, w tej chwili wynosi  około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Dzień od samego rana jest lekko pochmurny i wilgotny, ale nie pada. Ciśnienie atmosferyczne jest w granicach 751 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 91%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.27, zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 18 minut. Noc ma więc 15 godzin i 42 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Jest on już o 7 godzin i 24 minuty krótszy od nocy. Trwa okres dalszego skracania się dnia na korzyść nocy. Od dzisiejszego dnia nocy będzie przybywać coraz szybciej. Księżyc znajduje się w fazie ? pierwsza kwadra.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Lucjusz, Franciszek, Kryspin i Ksawery. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Cisza – stajesz się lepszy przez to, co słyszysz”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Mroźny grudzień, wiele śniegu, żyzny roczek będzie w biegu?.

Tak na dobrą sprawę, do świąt mamy jeszcze 15 dni roboczych. Trudno temu dać wiarę, ale taka jest prawda. Od dawna mówiliśmy, że im bliżej świąt, tym czas będzie nam upływał szybciej. Jutro mamy Barbórkę, potem Św. Mikołaja i dalej ostatnia prosta do świąt. Nie zapominajmy o tym, że równolegle z Adwentem trwają roraty. To jeden z podstawowych i ważnych elementów Adwentu. W miarę możliwości powinniśmy więc w nich uczestniczyć. Niech nasze uczestnictwo w porannych roratach stanie się naszym zwyczajem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja