piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Przed nam weekend a potem Wielki Tydzień.

Przed nam weekend a potem Wielki Tydzień.

Witamy w piątkowy poranek. Pogoda nas nie rozpieszcza. Nastała wiosna, ale w zakresie pogody diametralna zmiana w stronę ciepła nie nastąpiła. Przybyło nam natomiast obowiązków i pracy, które trzeba zrealizować w miarę w szybkim czasie. I przy nie najlepszej pogodzie. Miejmy nadzieję, że trwający tydzień przyniesie nam oprócz wielkich doznań duchowych ( związanych ze zmianą pory roku ), same dobre fakty w zakresie pogody, a przecież my tak niewiele chcemy – ma być pogodnie, słonecznie i ciepło. Ciekawe jak Wiosna zareaguje na nasze marzenia i oczekiwania? Spójrzmy więc za poranne okno. Na zbliżający się weekend mamy dobre wiadomości pogodowe – będzie cieplej i słonecznie, ale to nie będzie jeszcze wiosna naszych marzeń. Kolejna wiadomość na ten weekend brzmi – zmieniamy czas z zimowego na letni. A to oznacza, że niestety spać będziemy ,,krócej”. A tak de facto zmiana wyglądać będzie następująco – rano będzie dłużej ciemno, z kolei wieczorem dzień nam się ,,wydłuży”, gdyż dłużej będzie widno. I tylko tyle i aż tyle.

Tymczasem święta są już coraz bliżej. Za tydzień – w Wielki Piątek będziemy w ich samym centrum. Pamiętajmy więc, że kolejny tydzień jest już Wielkim Tygodnie, co same w sobie stanowi dla nas wielkie wyzwanie – duchowe i materialne.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 23 marca br. w 3 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 82 dniem roku, do jego końca pozostały więc 283 dni.

I wreszcie mamy 3 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +6oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 74 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.11, zaś zmierzch około godz.: 18.35.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.41 zajdzie natomiast o godz. 18.04 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 23 minuty. Noc będzie więc miała 11 godzin i 37 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 21 minut. Widać więc, że długość dnia jest już większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 23 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 0 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 21 minut, 12 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Eberhard, Feliks, Katarzyna, Kondrat, Oktawian, Pelagia, Pelagiusz, Piotr i Zbysław. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W marcu kto siać nie zaczyna, dobra swego zapomina”.

Chciało by się zaprosić wszystkich do masowego wyjścia na dwór. Mamy jednak świadomość tego, że po okresie mrozów potrzeba będzie trochę czasu by pogoda poprawiła się w sposób zdecydowany. Głównie w zakresie temperatury. Dzisiaj trudno jest więc jednoznacznie wyrokować – kiedy i na ile się ociepli. Tak byśmy mogli swoje ,,domowe życie” przenieść na dwór. Dosłownie i w przenośni.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.   Redakcja