czwartek , 15 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Połówka lutego powoli jest już za nami.

Połówka lutego powoli jest już za nami.

Do wczoraj miesiąc luty nie robił  wiele, by skutecznie pokazać, że oto zbliża się Przedwiośnie. Inaczej jest od dzisiaj. Tak jak zapowiadaliśmy od kilku dni – nastąpił pozytywny zwrot pogody. Za oknem mamy ciepły i słoneczny dzionek. Tak będzie przez 3-4 dni. Patrząc również na długoterminowe prognozy pogody widać, że im bliżej marca, tym ma być cieplej, ale od akcentów zimy się nie uwolnimy. Większej zimy więc niż ta która była raczej nie będzie. Tyle tylko, że nocą będą chwytać przymrozki. I to chwilami dosyć mocne. Na przekór temu oraz biorąc również pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenia, możemy odważnie popatrzeć do przodu. Z dnia na dzień, coraz częściej będziemy jednak mówić o wiośnie, wszakże ta pora roku wyraźnie pojawiła się już na coraz bliższym horyzoncie ( oczywiście póki co to tylko w kalendarzu ). Może nocami temperatura będzie ,,minusowa”, w trakcie dnia jednak słońce znajduje się na tyle wysoko, że będzie nam coraz mocniej przygrzewać. Nasi dziadkowie wszakże powiadali: ,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”. Dlaczego więc miałoby być inaczej?

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 15 lutego br. – w 56 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 46 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 319 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 56 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +10oC, w tej chwili wynosi około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 758 – 757 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 96 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.22, zaś zmierzch około godz.: 17.37.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.57 zajdzie natomiast o godz. 17.03 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 6 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 54 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 4 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 3 godziny i 56 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 15 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 15 minut i 35 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 4 minuty i 20 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Jowita, Faustyn, Zygfryda, Jordana, Zygfryd, Klaudia, Klaudiusz i Georgina. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie ma nic piękniejszego, jak przysłuchiwanie się milczeniu głupca”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czasem luty ostro kuty, czasem w luty same pluty”.

Na dworze mamy niemal wiosnę i obiektywnie rzecz biorąc musimy stwierdzić, że ptaki wyraźnie przeczuwają, że w naturze nadchodzi czas na zmianę. Czyli na przesilenie zimowo-wiosenne. Można tego doświadczyć będąc wczesnym rankiem na dworze. Tak to już bywa, że Matka Natura w sposób oczywisty kształtuje wszystko to, co dzieje się za oknem. W związku z tym jedno jest pewne – od Wiosny nie uciekniemy. I bardzo dobrze.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja