wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Pół Europy leczy rany po wczorajszym orkanie.

Pół Europy leczy rany po wczorajszym orkanie.

Za nami mamy trudny czwartek. Wszystko za sprawą wietrznego orkanu który przywędrował do nas z zachodniej Europy. Całe szczęście, że tym razem orkan nie dotknął naszego obszaru w znaczący sposób. Dzięki co, bardziej więc skończyło się na strachu niż na faktycznych szkodach. Nie zawsze jednak tak będzie. Pamiętajmy więc o tym, że zawsze musimy być czujni i przygotowani na nadejście najgorszego kataklizmu. Co ze sobą niósł ów niszczycielski front powietrza możemy obserwować w dniu dzisiejszym w masmediach. Orkan niszczył i zniszczył wiele dobra na zachodzie Europy ale również w Polsce. Tyle tylko, że na obszarach nieco od nas oddalonych.

Tymczasem bieżący tydzień toczy się dalej, mamy piątek a za oknami jest pochmurny i równie zimy a nade wszystko nieprzyjemny dzionek. Dla pocieszenia i lepszego samopoczucia podajemy, że do końca roboczej części tygodnia pozostał zaledwie godziny. I znowu będziemy mieli 2 dniowy weekend. Także – głowa do góry. Tyle tylko, że cały zbliżający się weekend ma być zimny i nieprzyjemny. A na cały dzisiejszy dzionek życzymy wiele radości i dużo dobrego zdrowia.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 19 stycznia br. w 27 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 19 dniem roku, do jego końca pozostało więc 346 dni.

To już 27 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC. W trakcie dnia wyniesie około +3oC, w tej chwili wynosi około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Od samego rana dzień jest brzydki. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 729 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 9 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 73%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.57, zaś zmierzch około godz.: 16.52.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.36 zajdzie natomiast o godz. 16.19 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 43 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 17 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 41 minuty. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 19 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 43 minut, 09 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 41 minut, 17 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Fabian i Sebastian. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje, a serce swojej pociechy darmo upatruje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”.

Za nami jest już środek tygodnia. Trwający tydzień biegnie już wyraźnie z górki. Patrząc na panujące warunki pogodowe pewne jest to, że w tym okresie nie możemy się dobrze czuć. Nasze samopoczucie na pewno będzie dalej dołować, a wszystko za sprawą takiego frontu barycznego. Musimy więc taki stan rzeczy brać pod uwagę przy planowaniu naszych całotygodniowych zajęć. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie stabilna na tyle, by można było dobrze spożytkować te dni. Może i na dworze. I nie bójmy się wyjść i pobyć na dworze pomimo, że nie mamy jeszcze wiosennych temperatur i jest bardzo wilgotno. Zachęcamy. Tak dla zdrowia. I pamiętajmy, że już za tydzień rozpoczynają się zimowe ferie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.   Redakcja