środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Pogoda się poprawiła ale jest bardzo dynamiczna.

Pogoda się poprawiła ale jest bardzo dynamiczna.

Za nami jest już lato i pierwszy w połowie jesienny weekend. Nadeszło również jesienne ochłodzenie i opady deszczu. Oj, ten deszcz był naturze bardzo potrzebny. Jest również bardzo chłodno, zwłaszcza nocą i w trakcie dnia kiedy wieje mocny, chłodny wiatr. Ochłodziło się na tyle, że w polskich górach spadł już pierwszy śnieg. Meteorolodzy zapowiadają więc jeszcze we wrześniu przygruntowe przymrozki. Dzisiaj od samego rana pogoda jest bardzo zmienna, ale deszcz nie pada, zaś słońce co rusz wychyla się zza pędzących po niebie chmur.

Bardzo byśmy chcieli, by pogoda poprawiła się i na kilka dni wyszło słońce. Jak by nie patrzeć na kalendarz, powoli kończy nam się wrzesień. W najbliższą niedzielę pożegnamy się z nim i z wielkimi nadziejami wkroczymy w ostatni kwartał tego roku. I jak tu nie mówić, że czas  nam biegnie jak szalony. Nic jednak w tym zakresie nie zrobimy. A jak tam idzie naszym czytelnikom zbieranie grzybów? Co ….. nie ma grzybów? Nieprawda – grzyby są!!! Tyle tylko, że nie ma zatrzęsienia grzybów. Kiedy jednak pojawi się ocieplenie ilość i jakość grzybów zapewne wzrośnie. Nie mówiąc już o komforcie ich zbierania. W tym miejscu pragniemy wszystkich zachęcić do pójścia w las i poszukania grzybków kochanych. Niestety – grzybki same nie przyjdą do domu.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 25 września br. w 3 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 268 dniem roku, do jego końca pozostało więc 97 dni.

Przeżywamy 3 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia spadnie do około +11oC, w tej chwili wynosi  około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, nocą padał deszcz, jest bardzo zimno. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 758 – 751 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.05, zaś zmierzch około godz.: 19.09.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.37 zajdzie natomiast o godz. 18.39 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 2 minuty. Noc będzie więc miała 11 godzin i 58 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godzin i 58 minutę. Od najbliższej środy dzień stanie się już krótszy od nocy. Widać więc, że długość dnia nadal jest większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 25 września jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 23 minuty, 24 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godzin, 56 minut i 42 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aureli, Aurelia, Franciszek, Kamil, Kleofas, Piotr, Wincenty, Władysław i Władysława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Krytykować – to znaczy dowieść autorowi, że nie robi tego tak, jak bym ja to zrobił, gdybym potrafił”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kogo kochamy, chętnie go słuchamy”.

Bieżące dni są już szczególne. A to za sprawą zmiany relacji długości dnia i nocy. Niestety noc od jutra będzie już dłuższa od dnia i ta zmiana z dnia na dzień będzie się pogłębiać. Póki co, to zjawisko jest nieznaczne, lecz każdego kolejnego dnia jego długość sukcesywnie będzie się zmniejszała. Tak będzie do Wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to zamknie się kolejny cykl roku kalendarzowego.  I tak kręci się wkoło. A my powtarzajmy sobie w koło – byle do wiosny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego jesiennego wtorku.    Redakcja