wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Początek tegorocznego lata nie jest obiecujący.

Początek tegorocznego lata nie jest obiecujący.

Za nami jest już kilka dni letnich wakacji AD 2018! Tak się złożyło, że pogoda w tym okresie nie jest letnia. Aby się o tym przekonać, wystarczy tylko wyjrzeć za dzisiejsze poranne okno. Cóż jednak począć, miejmy nadzieję, że z dnia na dzień aura będzie się stabilizować na znośnym dla lata poziomie. Cofając się w myślach o tydzień możemy powiedzieć, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, oraz ich goście rok szkolny zakończyli mocnym akcentem. Mamy tutaj na myśli piątkową uroczystość pożegnania III klas rudzkiego gimnazjum. Dla uczniów klas gimnazjalnych było to pożegnanie ze ,,starą” szkołą, wszakże gimnazjaliści od września ruszą po naukę w świat. Wszyscy oni staną się naszymi ambasadorami wszędzie tam gdzie zawitają pobierać dalszą naukę. Ich droga głównie poprowadzi do takich ośrodków nauczania jak Rybnik, Racibórz i Gliwice. W trakcie uroczystej akademii obecne były zarówno radość, jak i łzy. Czy jednak jest się czemu dziwić? Tak to bywa, że pewne etapy naszego życia kończą się i wchodzimy w następne. W przypadku tego wydarzenia w rudzkim gimnazjum, zawsze ma ono szczególny wymiar. My dzisiaj raz jeszcze powtarzamy wielokrotnie wypowiadane słowa – nie żegnamy Was a mówimy do widzenia! Bądźcie ambasadorami Waszych rodzin, naszej szkoły, miejscowości i Gminy.

Tymczasem pierwsze dni wakacji mijają w niskich temperaturach i póki co z deszczem. Indianie mówią jednak, że w lipcu wszystko się odmieni.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 28 czerwca br. w 7 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 179 dniem roku, do jego końca pozostało więc  186 dni.

Przeżywamy 7 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +12oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +20oC, w tej chwili wynosi  około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +21oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i deszczowy. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 86%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.48, zaś zmierzch około godz.: 21.40.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.39 zajdzie natomiast o godz. 21.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 7 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 22 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 3 minuty od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 28 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 minuty, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 22 minuty i 17 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ireneusz, Józef, Leon, Leona, Olga i Paweł. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Trzeba całego życia, aby nauczyć się żyć”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak”.

Są wakacje, każdy z nas powinien więc mocno przeorganizować swoje życie. Tak by dopasować się do ogólnego klimatu przeżywania tego okresu. Podstawą powinien być – luz i odprężenie, tak by nasze organizmy odczuły to, że wyraźnie zwolniliśmy i mamy zamiar regenerować swoje siły. Starajmy się tak spędzać letnie ( wakacyjne ) dni, by znaleźć czas na wszystko – nade wszystko jednak na relaks i wypoczynek. Dajemy wiarę, że tak właśnie się stanie. Tego życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.    Redakcja