poniedziałek , 12 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Po pogodnej sobocie, niedziela ma być równie piękna.

Po pogodnej sobocie, niedziela ma być równie piękna.

Za nami połówka przeuroczego i przepięknego wiosennego weekendu. W tym miejscu można byłoby więcej nic nie dodawać, ale sobota była tak pięknym dniem od rana po samą noc, że zasługuje na to, by to bardzo dobitnie podkreślić. Taka a nie inna pogoda sprawiła, że większość z nas niemal cały dzionek spędziła na dworze. Mieliśmy bowiem doskonałą okazję, by nadrobić wiele domowych prac w ogrodach, ogródkach i wokół naszych domów. Po raz kolejny, ładna pogoda ściągnęła do Rud niezliczoną rzeszę turystów – pieszych, rowerowych, zmotoryzowanych oraz tych przybyłych samochodami. Nietrudno sobie wyobrazić jak wyglądały nasze tereny spacerowe, ścieżki, leśne drogi i wszelkie miejsca zaliczane do naszych atrakcji turystycznych. Taka duża liczba turystów powinna cieszyć , ale cieszy tylko wtedy, kiedy każdy z nich potrafi się w sposób ,,cywilizowany” zachować. Do Rudy przyjeżdżają po to, by wypocząć, zrelaksować się i miło spędzić czas. Tymczasem zdarzają się również takie osoby, które są przeświadczone, że pobyt w Rudach można wykorzystać do tego by się ,,wyżyć”. Pokazują również, że na bakier są z podstawowymi zasadami współżycia i partnerskimi zasadami korzystania z gościny lokalnej społeczności. O tej kwestii napiszemy już niedługo oddzielny materiał, jest bowiem o czym pisać.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 15 kwietnia br. w 26 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 105 dniem roku, do jego końca pozostało więc  260 dni.

I wreszcie mamy 26 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +24oC, w tej chwili wynosi  około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +26oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 63 – 46%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.17, zaś zmierzch około godz.: 20.13.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.52 zajdzie natomiast o godz. 19.40 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 48 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 12 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 5 godziny i 44 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 15 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godzin, 35 minut, 14 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 5 godziny i 44 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Abel, Anastazja, Bazyli, Modest, Olimpia, Sylwester, Sylwestra i Tytus. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, ale my patrzymy na pierwsze drzwi tak długo, że nie widzimy tych drugich”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dawniej lepiej bywało i trawa lepiej rosła”.

Patrząc na prognozy pogody widzimy, że możemy liczyć na dłużej trwający ,,ciepły” oddech wiosny. Oczywiście, pomiędzy pogodnymi dniami może przydarzyć się dzień deszczowy, ale przecież w tym tkwi urok wiosny. Dopóki będziemy mieli w tym zakresie z równowagą, nie ma się co przejmować.

Meteorolodzy zapowiadają lekkie ,,załamanie” pogody, ma ono nastąpić już dzisiejszej nocy. A jak będzie zobaczymy już jutro.

Tymczasem rusza wegetacja roślin. Warunkiem tego są jednak ciepłe noce, które są podstawą wegetacji roślin.

I jakby na to nie patrzeć, połowa kwietnia za chwilę będzie już za nami. Ani się nie spostrzeżemy a będziemy mieli długi majowy weekend. Wielu z nas czyni już do niego przygotowania. Kluczowe zdaje się być pytanie – jaka będzie w tym okresie pogoda? Dzisiaj mamy jedynie wstępne szacunki, ale wraz z każdym kolejnym dniem prognoza pogody będzie bardziej precyzyjna. Zanim jednak do owego długiego weekendu dotrwamy, czeka nas jeszcze multum pracy w naszych domach, piwnicach, na podwórkach, wokół swoich posesji i na ogródkach. Zima pozostawiała swoje piętno i z całą pewnością będziemy mieli co robić. Postarajmy się również ze sprzątaniem wyjść poza swoja posesję na tereny nas okalające. Tam śmieci się same nie wysprzątają. Pamiętajmy jednak o zachowaniu równowagi między pracą a relaksem i wypoczynkiem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja