poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » ,,Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”.

,,Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”.

Za nami są już pełne 4 robocze dni kolejnego tygodnia lutego. To już doprawdy ostatni pełny tydzień tego miesiąca. Tak, tak, miesiąc luty wielkimi i szybkimi krokami zmierza do końca. Już za kilka dni wkroczymy w 3 miesiąc roku – marzec. A jak marzec, to Wiosna. Przedtem jednak mamy prawo oczekiwać równie radosnej i budującej pory – Przedwiośnia. Mamy nadzieję, że Przedwiośnie lada co nastanie a i dnia na dzień ,,rozkwitnie” coraz mocniej i przyniesie nam piękną i ciepłą pogodę. Póki co jednak nadal trwa luty a pogoda w ostatnich dniach jest bardziej zimowa niż było to kilka dni temu.

Wobec takich warunków pogodowych szukamy słońca i ciepła. Nie ma się jednak co dziwić, po długim okresie jesienno-zimowym mamy prawo być zgłodniali słonecznej pogody. Wszakże słońce niesie ze sobą wielką radość. Tymczasem przeżywamy kolejny roboczy dzień. Jak to zazwyczaj bywa w okresie przesilenia zimowo-wiosennego chorujemy więcej niż zazwyczaj. Tak właśnie jest w bieżącym okresie a wszystko za sprawą grypy, grypy jelitówki i innego rodzaju przeziębień. Wszystkim chorym życzymy rychłego powrotu do zdrowia, by jednak tak było na 3 dni trzeba wpakować się do łóżka pod ciepłą kołderkę. Tymczasem już za kilka godzin wkroczymy w ostatni weekend lutego.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 23 lutego br. w 64 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 54 dniem roku, do jego końca pozostało więc 311 dni.

To już 64 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -5oC. W trakcie dnia wyniesie około -1oC, w tej chwili wynosi około -2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Od samego rana dzień jest bardzo pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 69 – 62%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.08, zaś zmierzch około godz.: 17.52.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.41 zajdzie natomiast o godz. 17.18 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 37 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 23 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godziny i 34 minuty. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 23 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 46 minut, 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 godzinę i 34 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Marta, Damian, Romana, Izabela, Polikarp i Montan. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Na góry wchodzi się nie po to, by zdobywać szczyty, ale po to by pokonywać własne słabości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”.

Powoli będziemy się żegnać z miesiącem luty. Przed nami marzec a wraz z nim nadejdzie Wiosna. Wygląda na to, że do tej chwili pogoda nie przejdzie nagłego i silnego załamania. Musimy się jednak liczyć się z różnymi zmianami pogodowymi. Przecież nie możemy zapominać, że – ,,W marcu jak w garncu”, a ,,Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. W tym okresie mamy więc prawo oczekiwać wiosennej pogody, ale musimy się liczyć z różnymi odchyleniami.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.   Redakcja