wtorek , 23 Lipiec 2019
Home » Aktualności » Po 2 dniach deszczu mamy pogodny poniedziałek. Serdecznie witamy.

Po 2 dniach deszczu mamy pogodny poniedziałek. Serdecznie witamy.

Za nami ostatni letni weekend. Letni a miał znamiona jakoby był weekendem głęboko jesiennym. Szaruga, zimno i deszcz, to wszystko czym obdarowała nas matka natura w ostatnie 2 dni. Jak gdyby na przekór tego, że oto trwa jeszcze końcówka lata. A dzisiaj jak nietrudno odgadnąć mamy już poniedziałek – ostatni tego lata. Patrząc na kalendarz możemy powiedzieć, że przed nami są doprawdy ostatnie dni tegorocznego lata. Już w bowiem w tym tygodniu powitamy jesień. I nie wiemy, czy postrzegać to w kategoriach pozytywnych, czy też negatywnych? Póki co, cieszmy się ostatnimi dniami lata na tyle, na ile się tylko da. I nie narzekajmy na mijające lato. Dla wielu z nas, ta pora roku była o’key, ale w znacznym wymiarze zdecydowanie za gorąca. Zwłaszcza wtedy, kiedy dokuczało nam tropikalne ciepło, a z nóg spadaliśmy za jego sprawą. Na pocieszenie zasługuje fakt, że w poprzednich latach lato było o wiele gorętsze niż tegoroczne. Na całe szczęście nowy tydzień rozpoczął się od ładnej pogody, jak długo ona taka będzie trudno wyrokować patrząc na pogodowe mapy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 18 września br., w 92 dniu lata. Dzisiejszy dzień jest 261 dniem roku, do jego końca pozostały więc 104 dni.

To już 92 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC. W trakcie dnia podniesie się do +17oC, w tej chwili wynosi około +14oC. Temperatura odczuwalna może wynosić nawet +18oC. Od samego rana dzień jest rześki ale słoneczny i bezchmurny. Ciśnienie atmosferyczne jest w granicach 744 – 740 mmHg, wiatr osiągał siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 57%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.27, zajdzie natomiast o godz. 18.53 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 26 minut. Noc ma więc 11 godzin i 34 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 3 minuty krótszy. Trwa okres powolnego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 4 godziny i 19 minut. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Baltazar, Dobrowit, Irena, Józef, Ryszarda, Stefania, Tytus, Zachariasz, Zachary i Zofia. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie bez moralnego wysiłku jest snem”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie”.

Powoli przyjdzie nam żegnać się z latem. Im bliżej jesieni, tym bardziej będziemy stawiać sobie pytanie, jakie ono było? Zdając się na swoją pamięć, możemy powiedzieć, że nie odbiegało ono od wielu poprzednich. Pod względem letniego żaru nie dorównywało ono jednak latu z 2015 r. Generalnie jednak, lato było suche. Opady ograniczyły się do zakresu minimalnego. Nie ma co ukrywać, że ziemia jest nadal spragniona wody. Pomimo większego deszczu w ostatnich dniach. Oczekuje na regularny, lekki ale długi opad deszczu, tak by woda wchłaniała się do gleby a nie spływała do rowów i rzek. I najlepiej nocą. Za dnia – nie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja