środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Piękny jesienny weekend mamy na wyciągniecie ręki.

Piękny jesienny weekend mamy na wyciągniecie ręki.

Przeżywamy końcówkę kolejnego tygodnia nauki i pracy. Za nami, przynajmniej dla uczniów podstawówek i gimnazjum są już 4 pełne tygodnie nauki, studenci zaś dopiero co zaczęli ,,zakuwanie”. Już ten obraz pokazuje nam dobitnie, jak szybko mija czas. Niestety, takie mamy czasy, że cały świat i wszystko co nas otacza pędzą i pędzą. A my nawet nie mamy czasu, by na dłużej się zatrzymać, poddać refleksji i ocenić swoje życie. I niby doskonale wiemy, że czas nie mija wcale szybciej, za taki stan rzeczy winny jest ogrom spraw w naszym życiu i chęć sprostania wszystkiemu. Więc gonimy, gonimy i ….. . Przecież nie trzeba wiele sięgać do tyłu, by sobie przypomnieć początek tego roku, potem wiosnę, gorące lato, a tutaj dzisiaj mamy już za sobą 12 dni jesieni. Mamy piątek a za nami kolejna chłodna noc z temperaturą około +3oC. Meteorolodzy mówią, że kolejne dni wcale będą niemal gorące. A już na pewno weekend który rozpoczniemy już za kilka godzin. Potwierdzenie tego uzyskujemy chociażby patrząc za poranne okno. Jest bardzo słonecznie, stoimy więc u progu cudownego jesiennego dzionka.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 5 października br. w 13 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 278 dniem roku, do jego końca pozostało więc 87 dni.

Przeżywamy 13 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +18oC, w tej chwili wynosi  około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +19oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 753 – 751 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 74 – 52%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.20, zaś zmierzch około godz.: 18.47.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.53 zajdzie natomiast o godz. 18.17 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 24 minuty. Noc będzie więc miała 12 godzin i 36 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godzin i 20 minut. Widać więc, że długość dnia jest już krótsza niż nocy o 1 godzinę i 4 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 5 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin i 0 minut, 37 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godzin, 19 minut i 29 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Justyn, Faust, Galla, Charytyna, Placyd, Konstancjusz, Apolinary, Flawiana, Igor. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Dzieci są jedyną formą nieśmiertelności, której możemy być pewni”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Bogacz rozdziera szaty, ubogi wychodzi ze skory”.

Mamy piątek, przed nami stoi więc już zdecydowanie końcówka roboczej części tygodnia. Zanosi się na to, że piątek będzie jednym z piękniejszych dni tegorocznej jesieni. Podobnie ma być przez cały weekend. Cieszmy się w zakresie pogody tym wszystkim co mamy, w przyrodzie konieczna jest bowiem względna równowaga. Im bliżej jednak Święta Zmarłych tym dobra pogoda będzie bardziej pożądana. Po pierwsze, by uporać się ze wszystkimi pracami na dworze w tym głównie na cmentarzach, po drugie – by w dobrych warunkach odwiedzić groby naszych bliskich.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja