niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Piątek jest już dniem dłuższym od najkrótszego w roku aż o 1 godzinę! Witamy.

Piątek jest już dniem dłuższym od najkrótszego w roku aż o 1 godzinę! Witamy.

W lekko zimowej scenerii przeżywamy ostatnie dni stycznia. Tak, tak – nie chce się wierzyć, że miesiąc styczeń ,,dogorywa” i chyli się ku końcowi. To już za kilka dni nastanie luty. Jaki on będzie trudno z perspektywy dzisiejszego dnia wyrokować. Wiemy natomiast jaki był i jest styczeń. Otóż w przeważającej mierze przyniósł on lekką i umiarkowaną zimę i to nie tylko tą w kalendarzu. W tym roku wyjątkowo styczeń nie miał wyraźnie ciepłych akcentów, tak jak to bywało wielokrotnie w minionych latach. Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom, że dzisiaj mija 72 lat od czasu kiedy wojska radzieckie wkroczyły do Rud. Był to fragment II wojny światowej. Dzisiaj po 72 latach przychodzi nam rozpamiętywać tamte dni. Coraz mniej pozostało już wśród nas osób które pamiętają 26 styczeń 1945 roku i tamte czasy. Coraz bardziej będziemy więc musieli posiłkować się wiedzą historyczną zawarta w książkach, filmach i innych nośnikach. Oby tylko udało się trwale udokumentować prawdę o tamtych czasach. Przez wiele lat była ona ukrywana i przeinaczana. Dzisiaj już wiemy jak było!

Tymczasem już dzisiaj rozpoczynamy zimowe ferie. Wielu z nas, a już na pewno dzieci i młodzież myślami są już poza szkołą – na stokach i innych miejsca zimowego wypoczynku. Oj, nic tylko zazdrościć.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 26 stycznia br. w 36 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 26 dniem roku, do jego końca pozostało więc 339 dni.

To już 36 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC. W trakcie dnia wyniesie około +5oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Od samego rana dzień jest lekko pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 76 – 73%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.51, zaś zmierzch około godz.: 17.03.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.28 zajdzie natomiast o godz. 16.30 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 2 minuty. Noc będzie więc miała 14 godzin i 58 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 26 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 23 minuty, 22 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 0 minut, 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Paula, Leon, Tymoteusz, Tytus, Leona i Wanda. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Uczenie się to skarb, który będzie towarzyszył swojemu właścicielowi, gdziekolwiek pójdzie”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła”.

Tak jak wspominaliśmy wyżej, mamy zimę, ale z każdym kolejnym dniem coraz częściej spoglądać będziemy w kierunku wiosny. Łatwo spojrzeć w kalendarz, by wyliczyć za ile dni nadejdzie ta kalendarzowa. Gorzej natomiast jest z tym, by skutecznie i trafnie przewidzieć termin nadejścia tej prawdziwej wiosny. A z tym bywa różnie. Pamiętamy z naszego życia, że kilkanaście lat temu wiosna nadeszła już w lutym. Wtedy to wielu z nas właśnie w tym miesiącu w koszulce z krótkimi rękawami grabiło liście na swoim ogrodzie. Bywa również jednak i tak, że wiosna nie potrafi nastać nawet do zimnej Zośki i 3 zimnych ogrodników. A te jak wiemy przypadają w ……. środku maja! Jak będzie w tym roku – trudno dzisiaj jest wyrokować. A może jednak w tym roku nadejdzie do nas Przedwiośnie? Byłoby fajnie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.   Redakcja