wtorek , 21 Maj 2019
Home » Aktualności » Oj, na prawdziwą ciepłą wiosnę przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Oj, na prawdziwą ciepłą wiosnę przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Patrząc na to co się dzieje za oknem można mieć wrażenie, że oto trwa zima. Przemawiały za tym wczorajsze i nocne opady śniegu. Jesteśmy więc daleko od tego byśmy mogli powiedzieć, że oto mamy już pogodową wiosnę. Niestety zaprzeczają temu dynamicznie zmieniając się warunki pogodowe. Dzięki Bogu, poniedziałek minął nam bez większego wiatru. Mogliśmy więc leczyć rany i blizny zadane nam przez wichurę w niedzielną noc. A leczyć i naprawiać mamy co. Dla przykładu, tylko w przypałacowym parku w jego centralnej części ,,poległo” ponad 30 dorodnych drzew. Straty są ogromne. Do tej chwili z usunięciem awarii nie potrafią sobie poradzić energetycy. Niestety przerwa w dostawie prądu po raz kolejny została oddalona. Tym razem energetycy szacują, ze dopływ prądu nastąpi dzisiaj do godz. 15.00. Czy jednak ta informacja jest ostateczna i prawdziwa? Obawiamy się, że po raz kolejny – nie. Wiemy również, że wichura poczyniła wielu z nas osobiste szkody.  Dobrze jednak, że wszystko skończyło się tylko na stratach materialnych i wielkim stresie. 

Tymczasem od 12 dni jest już wiosna meteorologiczna a już za niespełna 10 dni nadejdzie wiosna kalendarzowa. Mamy świadomość tego, że trudno dać temu wiarę, ale taka jest prawda. Witamy we wtorkowy poranek – na dworze jest w miarę pogodny dzionek ale z opcją na ładny ale i spokojny dzionek. Możemy więc powiedzieć, że oto mamy wiosnę, ale taką na ,,pół gwizdka”. Na całe szczęście przed sobą mamy bliską perspektywę nadejścia Wiosny kalendarzowej, może ten fakt odmieni wszystko w naturze. Czyli nastanie wyraźne i trwałe ocieplenie. W bieżących dniach mamy okres znacznego wahania się  pogody, a meteorolodzy przewidują dalsze wahania pogodowe wraz z ochłodzeniem. Ale, czy tak, czy tak prawdziwa wiosna jest już tuż, tuż. Przynajmniej w kalendarzu.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 12 marca br. – w 81 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 71 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 294 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 81 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +6oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 50%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.33, zaś zmierzch około godz.: 18.17.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.07 zajdzie natomiast o godz. 17.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 38 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 22 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 56 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 0 godzin i 55 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 12 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 43 minuty i  13 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 36 minut i 52 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bernard, Józefina, Grzegorz, Blizbor i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,W słońcu ludzie wyglądają tak, jakby zasługiwali na to, aby żyć. W deszczu zaś wyglądają, jakby to, co najgorsze mieli jeszcze przed sobą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopad obraz żywy”.

Chciałoby się powiedzieć, że oto mamy Przedwiośnie a do samej Wiosny pozostało 9 dni. Wobec czego w zakresie pogorszenia pogody nic nam już nie grozi. Tymczasem patrząc na kalendarz  widzimy, że w dalszym ciągu w kalendarzu mamy kalendarzową zimę. Ale od kilkunastu dni mamy również okres przedwiośnia i tzw. meteorologiczną wiosnę, która doprowadzi nas do prawdziwej wiosny tej z kalendarza. Pamiętajmy jednak o tym, że wiosna będzie wtedy prawdziwa, kiedy w zakresie koniecznym wyjdzie i świat rozgrzeje słońce, bo tak doprawdy do prawdziwego przebudzenia natury potrzebna jest woda i słońce, czyli ciepło. Wodę – mamy, na prawdziwe ciepło czekamy z wielkim utęsknieniem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja