poniedziałek , 12 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Od kilkunastu godzin mamy już astronomiczną wiosnę. A w kalendarzu trwa od dzisiaj.

Od kilkunastu godzin mamy już astronomiczną wiosnę. A w kalendarzu trwa od dzisiaj.

No i mamy już wiosnę. Ta astronomiczna nadeszła wczorajszego wieczoru o godz. 22.58. Tak więc dzisiejszy dzień stanowi pierwszy cały dzień kalendarzowej wiosny. Pogoda jest poprawna – niby wiosenna, w nocy mieliśmy jednak 2 stopniowy przymrozek. Pogoda jest, jaka jest a jak na wiosnę przystaje od samego rana dworze niepodzielnie panuje radosny ptasi śpiew. Gdyby było cieplej, można byłoby się pokusić o stwierdzenie – aż chce się żyć. Prawda jest taka, że dzisiejszym dniem rozpoczynamy kolejny okres roku, który potrwa aż do lata. Jaka będzie tegoroczna Wiosna? Czy taka kapryśna jak ta sprzed 3 lat? A może taka piękna jaką pamiętamy z dawnych lat? Poza tym miejmy również w pamięci to, że praktyczne rzecz biorąc panujące w bieżącym okresie zimy, nie są już zimami z prawdziwego zdarzenia. Czy taki stan rzeczy oznacza drastyczną zmianę warunków pogodowych w naszej strefie klimatycznej? A może taka pogoda musi się wydarzyć raz ( dwa razy ) na kilkadziesiąt lat. Miejmy więc nadzieję, że rozpoczęta co dopiero wiosna zachowa równowagę w każdym zakresie. A teraz wyjdźmy na dwór, by poczuć jej smak i podziwiać jej uroki – jakiekolwiek by one nie były.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 21 marca br. – w 1 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 80 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 285 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 1 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2,5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +13oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 758 – 757 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 64 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.13, zaś zmierzch około godz.: 18.32.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.47 zajdzie natomiast o godz. 18.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 13 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 47 minut. Dzisiejszy dzień jest już 4 godziny i 11 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 0 godzin i 19 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 21 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 9 minut i  11 sekund i dłuższy od najkrótszego o 4 godziny, 10 minut i 54 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Benedykt, Filemon, Klemencja, Lubomira, Marzanna i Mikołaj. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Nigdy nie pozwól by, strach przed działaniem wykluczył Cię z gry”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czasem marzec tak się podsadzi, że dwa kożuchy oblec nie zawadzi”.

No i mamy wreszcie początek kalendarzowej wiosny za nami. Przez wiele dni zapewne będzie tak, że będziemy mieli nadzieję na ciepło, ale musimy brać pod uwagę również chłodniejsze dni. Tak to już zapewne będzie do samej zimnej Zośki i 3 zimnych ogrodników. Miejmy jednak przekonanie, że cieplejszych dni będzie zdecydowanie więcej od tych chłodnych. A teraz cieszmy się z faktu, że Wiosna nadeszła, będzie piękna a my będziemy mogli praktycznie co dnia być na dworze. Dłużej, dłużej i coraz dłużej.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja