poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » Ocieplenie które do nas przyszło ma ,,nienormalny” wymiar jak na tą porę roku. Cieszmy się jednak z ładnej pogody.

Ocieplenie które do nas przyszło ma ,,nienormalny” wymiar jak na tą porę roku. Cieszmy się jednak z ładnej pogody.

Inaczej nie będzie. Mamy przedświąteczny wtorek. W nocy z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas letni na zimowy, dzięki temu spaliśmy o 1 godzinę dłużej. Poniedziałek, jak zwykle mogliśmy potraktować jako czas przejściowy z jednej strefy czasowej do drugiej. Nie ukrywamy – wielu osobom mogło być ciężko. I było. Od dzisiaj jednak sprawy czasowe powinny się powoli normować. Kolejna prawda oczywista – od Wszystkich Świąt dzielą nas już tylko 1 dzień i godziny. Będą to jednak godziny najważniejsze i najbardziej pracowite. Pozwalamy sobie na taką opinię mając doświadczenie z lat minionych. Nie ma chyba domu i rodziny w których bieżące sprawy nie toczyły by się ,,wokół” grobów naszych najbliższych i spraw związanych ze świętem zmarłych. Oby tylko nasze działania nie przerodziły się w przedświąteczną gorączkę. Wszystko bowiem można było zaplanować i realizować w spokoju. Trzeba jednak przyznać, że wiele zależało i zależy od aktualnej pogody. Dzisiaj możemy już niemal być pewni tego, że pogoda przed świętem, w święta i po nich będzie bardzo poprawna. I tak niemal do niedzieli. A potem zobaczymy. Widzimy więc w jakiej scenerii będziemy przeżywać zbliżające się święto. Miejmy nadzieję, że tym razem aura nie zadrwi z nas i naszych prognoz.

Dzisiejszego poranka wielu z nas mogło przeżyć lekką konsternację patrząc na termometr. Oto bowiem temperatura w zależności od miejsca o godz. 5.00 oscylowała w granicach 15-20oC!!! czy to normalne w przedostatnim dniu października?

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 30 października br. w 38 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 303 dniem roku, do jego końca pozostały więc 62 dni.

Przeżywamy 38 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +15oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +20oC, w tej chwili wynosi około +18oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +21oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 9 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 53%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.59, zaś zmierzch około godz.: 17.01.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.33 zajdzie natomiast o godz. 17.27 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 54 minuty. Noc będzie więc miała 14 godzin i 6 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 49 minut. Widać więc, że dzień jest już krótszy od nocy o 4 godziny i 12 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 30 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin i 18 minut, 2 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 50 minuty i 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Zenobia, Przemysław, Gerarda, German, Klaudiusz. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza”.

I jak Państwo znosicie zimowy czas? No właśnie – odpowiedź wydaje się być oczywista. Jedni zmianę popierają i są jej zwolennikami, drudzy natomiast krytykują praktykę dokonywania zmiany czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Kto ma rację, trudno jest rozsądzić. Jedno jest pewne, ostatnia zmiana czasu przeniosła nas z powrotem do ,,normalności”. Tyle tylko, że przesilenie czasowe musimy jakoś przeżyć. Za kilka dni sprawy się unormują i zapomnimy, że ktokolwiek przy czasie majstrował.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja