niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Nowy tydzień rozpoczynamy przy znacznym mrozie.

Nowy tydzień rozpoczynamy przy znacznym mrozie.

Dane nam było przeżyć drugi styczniowy weekend. Sobota w dalszym ciągu była ponurym dniem jesiennym, zaś niedziela przyniosła ze sobą pogodny i słoneczny dzionek. Dopiero w niedzielny wieczór zaczął chwytać mróz. Robił to na tyle skutecznie, że około godz. 22.00 słupek rtęci spadł w okolice –8°C!!! Nad ranem mróz nieco zelżał i ustabilizował się na poziomie – 5°C. I tak weszliśmy w kolejny dzień i nowy tydzień. A od rana mamy bardzo słoneczny ale zimny dzień.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 15 stycznia br. w 24 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 15 dniem roku, do jego końca pozostało więc 340 dni.

To już 24 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -5oC. W trakcie dnia wyniesie około 0oC, w tej chwili wynosi około -3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -6oC. Od samego rana dzień jest słoneczny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 754 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 54 – 67%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.01, zaś zmierzch około godz.: 16.48.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.39 zajdzie natomiast o godz. 16.12 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 33 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 27 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 31 minut. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 15 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 53 minuty, 20 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 31 minut, 09 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Hilary, Amadea, Krystiana, Nina, Otto, Rajner, Saba i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,To zawsze innym trafiają się szanse, które my umielibyśmy lepiej wykorzystać”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń bywa łagodny, gdy październik śnieżny i chłodny”.

Biorąc pod uwagę to co widać za oknem, można wysnuć wniosek, że dzisiejszy dzień możemy spędzić podobnie jak niedzielę. Tyle tylko, że poniedziałek jest dniem nauki i pracy, więc o spacerze możemy pomyśleć dopiero w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dobrze więc będzie jeżeli znajdziemy dzisiaj na tyle czasu, aby wyjść na dwór i zaczerpnąć odrobinę świeżego powietrza. I pobyć trochę na dworze. A może uda się wygospodarować trochę czasu by pobyć na słońcu. Tego nam bowiem brakuje najbardziej. Trwa Karnawał, pamiętajmy więc, że nie powinniśmy się szczelnie zamykać w domowych pieleszach i ….. drzemać. Pamiętajmy, że ,,w domu ……. ludzie umierają”. Starajmy więc wyjść z domu, po to, aby się zabawić i rozerwać. Coraz więcej, organizowanych jest zabaw karnawałowych i potańcówek, korzystajmy więc z nich, wszakże to wszystko jest dla ludzi.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja