poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » No to święta mamy za sobą.

No to święta mamy za sobą.

Za nami wręcz cudowny weekend – cudowny bo długi i świąteczny. Cudowny, bo wspominaliśmy 13 rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Poza tym – pogoda również nie była najgorsza. Taka pogoda od razu skutkowała tym, że zapełniły się nasze podwórka, ogródki, ogrody oraz wszystkie miejsca spacerowe. Od razu też poprawiło się nasze samopoczucie. Korzystając z tego faktu, wielu z nas większość weekendowego czasu spędziło na świeżym powietrzu. Jednym słowem miłe wiosenne dzionki za nami. Tu i ówdzie dało się już wyczuć zapach grillowania. Sobota była również kolejnym dniem rozgrywek w lokalnych ligach piłkarskich. Grała więc klasa ,,A”, klasa ,,B”. O uzyskanych wynikach napisaliśmy już we wcześniejszym bloku informacyjnym. Na nasz komentarz nadejdzie czas. Również wczorajszy wieczór był dla wielu z nas szczególny. Bowiem wieczorem o 21.37 minęło 13 lat od śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że tego wieczoru każdy z nas przywołał w myślach osobę Papieża, jak również tamte wzruszające chwile z 2 kwietnia 2005 r. Dzisiaj Jan Paweł II jest już Świętym.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poświąteczny wtorek 3 kwietnia br. w 14 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 93 dniem roku, do jego końca pozostały więc 272 dni.

I wreszcie mamy 14 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +16oC, w tej chwili wynosi około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +16oC. Od samego rana dzień jest lekko pochmurny z długimi słonecznymi chwilami. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 76 – 52%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.43, zaś zmierzch około godz.: 19.53.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.17 zajdzie natomiast o godz. 19.21 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 4 minuty. Noc będzie więc miała 10 godzin i 65 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 51 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 3 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 19 minut, 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 50 minuty, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Jakub, Jakubina, Pankracy, Renata, Ryszard i Sykstus. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli w kwietniu pszczoły latają, to długie chłody się zapowiadają”.

Trudno dać temu wiarę, ale tegoroczna Wielkanoc jest już za nami, tylko na tym fakcie widzimy jak szybko mija czas. Patrząc do przodu nie da się nie zauważyć 3 pełnych tygodni kwietnia a potem arcydługiego majowego weekendu. Będą to kolejne możliwości do dłuższego naszego wypoczynku. Wcześniej jednak jak to wiosną bywa czeka nas ogrom domowych prac. Chcąc nie chcąc musimy się z nimi zmierzyć. I nie ma co odwlekać. No to – do roboty!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poświątecznego wtorku.   Redakcja