niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Niestety – drastyczna podwyżka za śmieci stała się faktem ( ponad 63 % )! Kto wnioskował o podwyżkę, jak głosowali radni?

Niestety – drastyczna podwyżka za śmieci stała się faktem ( ponad 63 % )! Kto wnioskował o podwyżkę, jak głosowali radni?

Na życzenie wielu mieszkańców naszej Gminy przypominamy nasz materiał dotyczący znacznej podwyżki stawki za odprowadzanie  odpadów stałych, czyli  śmieci. Pytanie mieszkańców brzmi – kto zawnioskował podwyżkę i jak w tej  głosowali poszczególni radni. Przypominamy więc nasz materiał w tej sprawie. W nim nasi czytelnicy znajdą odpowiedź na zadawane pytania.Zgodnie z tym jak informowaliśmy naszych czytelników, w dniu wczorajszym odbyła się sesja rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej. Pośród kilkunastopunktowego porządku obrad najważniejszym wydawało się być ustalenie nowej stawki za odprowadzenie odpadów stałych, czyli śmieci. Zgodnie z tymi przewidywaniami, tak właśnie było. A dyskusja w tym miejscu była bardzo długa i trudna. Nie ma się jednak co dziwić – w dyskusji starły się 2 odmienne sposoby podejścia do liczenia i ustalania ostatecznej ceny za przysłowiowy kubeł śmieci liczony na głowę mieszkańca. Trudna dyskusja zakończyła się głosowaniem które pokazało, że śmieci jednak zdrożeją. Ten fakt jednak mógłby nie dziwić, wszakże wokół nas niemal wszystko drożeje z dnia na dzień. Jednak skala wprowadzonej przez władze gminy podwyżki jest niemal porażająca.

 

Oto bowiem z dotychczasowej ceny na poziomie 9,50 zł. cena wzrosła do wysokości 15,50 zł. na miesiąc od każdej zadeklarowanej osoby!!! A to oznacza, że z dnia na dzień cena wzrosła aż o 6 zł. co czyni podwyżkę ponad 63% od 1 mieszkańca na 1 miesiąc!!!

To jednak nie wszystko, w kolejnych latach wielce prawdopodobne są kolejne podwyżki.

Tak jak już wspomnieliśmy podwyżkę ceny zawnioskował Burmistrz Paweł Macha. Jak pokazała dyskusja, znaczna część rady miejskiej odrzuciła tą propozycję stojąc na stanowisku, że władze gminy nie przedstawiły przekonywujących rachunków które jednoznacznie pokazałyby, że podwyżka w tym rozmiarze jest uzasadniona.

Wyniki głosowania: rada miejska liczy 15 osób,

– w głosowaniu udział wzięło 13 radnych ( nieobecni: Sabina Chroboczek-Wierzchowska – Kuźnia Raciborska, Gerard Hanusek – Jankowice ),

– za zaproponowaną podwyżką zagłosowało 7 radnych z koalicji radnych skupionych wokół Burmistrza. Są to radni: Radosław Kasprzyk – Kuźnia Raciborska, Grażyna Tokarska – Kuźnia Raciborska, Maciej Kriwenok – Kuźnia Raciborska, Elżbieta Kozłowska – Kuźnia Raciborska, Ernest Drazik – Ruda Kozielska, Gerard Depta – Turze, Łukasz Ruhe – Rudy.

– tak drastycznej podwyżki nie poparli radni: Manfred Wrona – Rudy, Roman Wilk – Rudy, Adrian Lepiarczyk – Rudy, Aleksandra Bartoń – Siedliska, oraz Tadeusz Koral – Budziska, którzy wstrzymali się od głosu.

– radna Mariola Wajda – Kuźnia Raciborska była przeciwna zaproponowanej podwyżce.

 

*** Co takie głosowanie oznacza?

Ano to, że już od kolejnego miesiąca ( marca ) wszystkie osoby zadeklarowane w Gminie do oddawania śmieci zapłacą już po nowemu czyli 15,50 zł. od osoby na 1 miesiąc. Przypominamy, że ta kwota stanowi ponad 63% podwyżki.

Tyle faktów na gorąco. Już niedługo napiszemy o szczegółach wczorajszej gorącej dyskusji, kulisach całej sprawy oraz o tym jakie koszty ponoszone przez Gminę wpływają na wysokość ceny płaconej przez mieszkańców Gminy.

Napiszemy o tym, czy nowa ustalona cena mogła być inna? Jeśli tak, to jaka i dlaczego?

I wreszcie pokażemy fakt zasadniczy – mianowicie odpowiemy na pytanie, czy wszyscy zobowiązani do odprowadzania śmieci, te śmieci odprowadzają, oraz czy istnieją mieszkańcy którzy nie mają zawartej z Gminą umowy na wywóz śmieci? Oraz, czy są w naszej Gminie tacy mieszkańcy którzy nie odprowadzają śmieci w ogóle?

O tych i innych kwestiach dotyczących ,,polityki” śmieciowej – już nidługo.

Ten materiał ukaże się już niebawem, czekamy bowiem na napływające do nas dane.

Redakcja