środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Niedziela Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny w kościele.

Niedziela Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny w kościele.

To doprawdy już ostatnie dni listopada. Dokładnie pozostało ich 5, a potem mamy już tylko grudzień, którego dni zazwyczaj mijają jak mgnienie oka. W kolejnych dniach pogoda mocno przyśpieszy w kierunku warunków zimowych. Skoro jednak niebawem nastąpi miesiąc grudzień, taka pogoda nie powinna nas dziwić. Kilkustopniowy mróz spowoduje, że poprawią się warunki pogodowa a głównie czystość powietrza na dworze. Aktualny klimat jest zdecydowanie mniej zdrowy w stosunku do tego który panował jeszcze kilka dni temu. Szybkimi krokami zmierzamy w stronę Adwentu, już za tydzień przeżywać będziemy I Niedzielę Adwentu. W ten oto sposób dzisiaj przeżywamy ostatnią niedzielę zwykłą roku kościelnego ( roku liturgicznego ) – Niedzielę Chrystusa Króla. Przed nami rozpościera się więc piękny przedświąteczny okres. Miejmy nadzieję, że dane nam będzie przeżyć go w pięknej i radosnej atmosferze. By jednak tak się stało, wiele zależy od nas samych. Pomyślności na dzisiejszy niedzielny czas.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 26 listopada br., w 64 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 330 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 35 dni.

To już 64 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia podniesie się do +6oC, w tej chwili wynosi  około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 74%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.40, zaś zmierzch około godz.: 16.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.18 zajdzie natomiast o godz. 15.50 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 32 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 28 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 3 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 6 godziny i 56 minut.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 26 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 50 minut, 48 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 29 minut, 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Leonard, Sylwester, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Dlatego, że nie znajdujemy, czego szukamy, nie powinniśmy rezygnować z szukania tego, co znaleźć możemy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Od świętej Katarzyny nie wyganiaj już na dwór żywiny”.

Za nami Katarzynki i Święto Kolejarza, powoli musimy szykować się do Andrzejek. Tak, tak – to już za kilka dni. Zapewne zabaw, uciech i wspólnego biesiadowania nie zabraknie. Ale nade wszystko za tydzień nastanie Adwent i nastrój przedświąteczny – Mikołaj, Barbórka, coś tam jeszcze, święta, sylwester i Nowy Rok. Przyznają Państwa, że to obiecująca perspektywa. Obyśmy tylko zdrowi byli.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja