poniedziałek , 24 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Nie musisz dzwonić na komendę policji. Wystarczy, że zgłosisz interwencję on-line.

Nie musisz dzwonić na komendę policji. Wystarczy, że zgłosisz interwencję on-line.

Polska policja staje się coraz bardziej cyfrowa. Działająca od roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz częściej wykorzystywana przez obywateli, także w Raciborzu. – Sprawdzamy każde zgłoszenie – zapewnia komendant raciborskiej policji insp. Łukasz Krebs.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zadebiutowała przed rokiem – dziś jest popularnym sposobem komunikowania się z Policją. Świadczy o tym 608 zgłoszeń mieszkańców naszego regionu. To interaktywne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Dzięki temu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy – czytamy na stronie KPP Racibórz.

Na mapie jest już sporo zaznaczonych punktów w Raciborzu i okolicach. Niewłaściwa organizacja ruchu, źle zaparkowane samochody, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, bezdomność, żebractwo, przekraczanie dozwolonej prędkości – to najczęściej pojawiające się zgłoszenia. Można sprawdzić – kliknij [tutaj]

O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców regionu. Są jednak tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że KMZB służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego – jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu – spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – to tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112 – zapewnia raciborska KPP.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania – ponad 65, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – ponad 118, czy przekraczania dozwolonej prędkości – ponad 173 zgłoszeń. Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zgłoszenia, potwierdzili 237 z nich.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową raciborskiej policji , gdzie umieszczony jest baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.

Trzeba jednak pamiętać, że pilne interwencje wciąż należy zgłaszać pod 997.

Redakcja