środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Nadchodzi ocieplenie. Witamy w jesienny czwartek.

Nadchodzi ocieplenie. Witamy w jesienny czwartek.

Nie trzeba być wytrawnym znawcą pogody, by zauważyć, że w ostatnich dniach jeśli nam pogoda dopisuje, to dzieje się to w kratkę. W dniu wczorajszym mieliśmy na przemian słońce i deszcz, wspierany przez potężne wiatrzysko. Chwilami miało się wrażenie, że oto lada moment rozpocznie się potężna śnieżyca. Ale czy jest się czemu dziwić, skoro ku zimie idzie. Dzisiaj od rana pogoda jest poprawna a perspektywie kilku dni zapowiadane jest wyraźne ocieplenie. Niemal pewne jest to, że sobota i niedziela będą bardzo pogodne i ciepłe. A październikowe dniu ,,umykają” nam dzień po dniu bardzo szybko. My na to nic nie możemy poradzić. Pozostaje więc nam odnaleźć się w tym pędzącym świecie na tyle ile się tylko da. Mamy jesień i październik a na niezbyt odległym horyzoncie 1 listopada. Ten dzień od zawsze jest dla nas przełomowym dniem pomiędzy dniami jesiennymi a tymi które już bardziej przypominają zimę. Tak, tak do końca października powinniśmy więc za wszelką cenę uporać się z wszystkimi pracami na dworze, w tym głównie z tymi w naszych ogrodach i ogródkach. Listopad oznacza bowiem nie tylko pogodę mającą znamiona zimy, w tym miesiącu dzień również staje się już bardzo krótki, na tyle że po pracy trudno jest już cokolwiek wykonywać na dworze przy dziennym świetle. Tą sytuację dopełnia w znacznym zakresie czekająca nas zmiana czasu z letniego na zimowy.  Piszemy o tym wszystkim, mając na uwadze to, że taka sytuacja czeka nas już niebawem.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 4 października br. w 12 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 277 dniem roku, do jego końca pozostało więc 88 dni.

Przeżywamy 12 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +13oC, w tej chwili wynosi  około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +13oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 753 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 57%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.18, zaś zmierzch około godz.: 18.50.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.51 zajdzie natomiast o godz. 18.19 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 28 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 32 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godzin i 24 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już krótsza niż nocy o 1 godzinę i 0 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 4 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 56 minut, 54 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godzin, 23 minut i 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Apolinary, Faust, Igor, Justyn, Konstancjusz i Konstans. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Gram zapobiegania jest więcej wart niż tona leczenia”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jesień bezdeszczowa, to zima wiatrowa”.

Zachęcamy Państwa do tego, by niezależnie od pogody spędzić ,,odrobinę” czasu na dworze. Tak by się dotlenić i zażyć świeżego powietrza. Mamy nadzieję, że pomimo iż rozpoczął się sezon grzewczy smog z kominów nie udusi nikogo z nas. Wierzymy, że nasza edukacja w zakresie sposobu i jakości palenia w przydomowych kotłowniach ciągle wzrasta, przez co dym będzie coraz mniej szkodliwy dla zdrowia. Poza tym pamiętajmy o obowiązującym zakazie palenia w naszych kotłowniach niektórymi paliwami ( muł, flot, itp. ).

Tak być musi, bowiem to my mieszkamy w tym środowisku które tworzymy. Prosimy bardzo by zwracać uwagę na paliwo które wkładamy do pieca. Życie mamy wszakże tylko jedno.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja