niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » ,,Na świętego Wojciecha, w polu radość i uciecha”.

,,Na świętego Wojciecha, w polu radość i uciecha”.

Sobota i niedziela były kolejnymi wiosennymi dniami, które wiosenne były pod każdym względem. W trakcie całego minionego weekendu pogoda była wręcz nieskazitelna. Taka pogoda sprzyjała nam bardzo, a już najbardziej turystom którzy masowo zjeżdżali do Rud. W ten oto sposób ten weekend zapamiętamy jako wzorcowy i bardzo pozytywny. Tymczasem dzisiaj rozpoczęliśmy już kolejny roboczy tydzień. Tydzień który poprzedza arcydługi weekend kwietniowo-majowy. Poniedziałek od rana jest stosunkowo ciepły, ale na niebie pojawia się poważne zachmurzenie. Nie ma się jednak co dziwić, skoro meteorolodzy zapowiadają na dzisiaj burze i ekstremalne burze.

Mimo tego powinniśmy śmiało snuć plany na dzisiejszy dzień, zwłaszcza w zakresie przydomowych prac a potem przynależnego nam wypoczynku. A w nowym tygodniu pamiętajmy, że nie żyjemy po to by pracować, tylko pracujemy po to, by żyć. Bezwzględnie musimy zachować równowagę pomiędzy pracą a czasem na wypoczynek i rekreację.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 23 kwietnia br. w 34 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 113 dniem roku, do jego końca pozostały więc 252 dni.

I wreszcie mamy 34 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +25oC, w tej chwili wynosi około +14oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +27oC. Od samego rana dzień był bardzo pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 64 – 50%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.00, zaś zmierzch około godz.: 20.25.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.36 zajdzie natomiast o godz. 19.53 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godziny i 13 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 23 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godzin, 6 minut, 5 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 godzin i 13 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adalbert, Gabriela, Gerard, Helena, Jerzy i Wojciech. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek nie rozwinie w pełni swojego człowieczeństwa i swojej osobowości, jeśli będzie tylko myślał dobrze i pragnął dobrze, a nie będzie czynił dobrze”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Wojciecha, w polu radość i uciecha”.

A za nami kolejny kwietniowy tydzień. Pod względem pogody był całkowicie wiosenny. Mamy nadzieję, że tej wiosny zaznamy nie tylko wiosny ale również wiosennych umiarkowanych opadów. Powolnymi krokami zbliżamy się do maja, jeśli dać wiarę meteorologom, to w pierwszej jego części czeka nas przeciętna pogoda. Ale na wielkie upały w tym czasie nie mamy co liczyć. Będzie poprawnie, a to już dużo. Jak jednak będzie, jak zwykle czas pokaże? Nasze doświadczenia podpowiadają nam, że zapowiedzi to jedno, zaś autentyczna pogoda drugie. Jedno jest pewne, coraz mniej czasu mamy do majowego weekendu, musimy więc ostro szykować się do niego. Czas naszego wypoczynku może wydłużyć się nawet do 9 dni.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja