niedziela , 16 Grudzień 2018
Home » Aktualności » ,,Na Świętego Ludwika, na grudzie koń utyka”. Witamy u progu nowego tygodnia.

,,Na Świętego Ludwika, na grudzie koń utyka”. Witamy u progu nowego tygodnia.

Przy lekko zimowej scenerii ( pogodzie ) witamy naszych czytelników w kolejnym tygodniu lutego. A za nami jest kolejny zimowy ( lutowy ) weekend. Patrząc na kalendarz widzimy, że wyraźnie wkroczyliśmy w drugą dekadę lutego. Musimy również pamiętać, że czeka nas 5-dniowy tydzień nauki i pracy. Ale, ale, czekający nas tydzień to nie tylko praca i obowiązki. Patrząc bowiem na kalendarz widzimy, że już we w środę świętować będziemy Walentynki. Również w tym samym dniu przypada Środa Polpielcowa. Innymi słowy, znajdujemy się o krok przed Wielkim Postem. Cóż to oznacza? Ano to, że oto wchodzimy na ostatnia prosta wiodącą nas do Świąt Wielkanocy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 12 lutego br. w 53 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 43 dniem roku, do jego końca pozostało więc 321 dni.

To już 53 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC. W trakcie dnia wyniesie około +4oC, w tej chwili wynosi około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Od samego rana dzień jest pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 738 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 82%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.28, zaś zmierzch około godz.: 17.33.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.02 zajdzie natomiast o godz. 16.59 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 57 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 3 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 55 minut. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 11 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 28 minuty, 58 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 51 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Modest, Ludwika, Eulalia, Damian, Ampeliusz, Melecjusz, Norma i Ewa. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie jest grą. […] Istotne jest, byś swoją rolę grał dobrze, obojętnie jaka by ona była”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na Świętego Ludwika, na grudzie koń utyka”.

W kalendarzu znajdujemy się prawie w połowie miesiąca lutego, teoretycznie najzimniejszego w trakcie trwania zimy. Tak się złożyło, że ta reguła w bieżącym roku, póki co się w pełni nie potwierdziła. No chyba, ze na pół gwizdka. Nie wiemy dokładnie, co czeka nas w drugiej połowie miesiąca, meteorolodzy jednak nie zapowiadają wielkiej zmiany pogody. A potem pozostanie już tylko marzec, a w marcu – jak w garncu. No i oczywiście wiosna. Niezła perspektywa – nieprawdaż?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja