wtorek , 21 Maj 2019
Home » Aktualności » ,,Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”. Jutro powitamy miesiąc luty i kolejny weekkend.

,,Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”. Jutro powitamy miesiąc luty i kolejny weekkend.

Kilka godzin temu rozpoczęliśmy ostatni dzień stycznia 2019 r. Ani żeśmy się nie obejrzeli, jak minął nam ten pierwszy miesiąc roku. Ostatnie dni stycznia przyniosły nam lekkie ocieplenie w stosunku do tego co mieliśmy wcześniej. Styczeń dał nam jednak namiastkę prawdziwej zimy i w niej wytrwał. Więc gdyby ktokolwiek pytał, to w tym sezonie zima przyszła i była – z mrozem i śniegiem. Tyle, że łagodna. Dzisiaj wiemy, że owa zima jeszcze potrwa. Jak długo, trudno dzisiaj dywagować. Więc czas pokaże. Na dworze mamy słoneczny dzionek. A w perspektywie 8 dni na horyzoncie widzimy zbliżające się zimowe ferie. Dobra to wiadomość dla wszystkich – wszakże nie sama pracą żyjemy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 31 stycznia br. – w 41 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 31 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 334 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 41 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około – 4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 735 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 82%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.45, zaś zmierzch około godz.: 17.12.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.22 zajdzie natomiast o godz. 16.37 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 15 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 45 minut. Dzisiejszy dzień jest już 1 godzinę i 13 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 5 godzin i 30 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 31 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 6 minut i 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 13 minut i 46 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin i Marcelina. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Osoba publiczna to saper. Jeden błąd rozrywa jej wizerunek na strzępy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”.

Za kilka kilkanaście godzin styczeń przejdzie do historii. To dokładnie 1/12 roku. Każdy z nas może wystawić temu okresowi swoją ocenę. Dla jednych był to dobry miesiąc, dla innych zły i wreszcie dla pozostałych ,,taki sobie”. W kolejny miesiąc wchodzimy z wielkimi nadziejami na to, że nie będzie gorzej. A potem nastanie już marzec, kiedy to wszystko w przyrodzie na powrót będzie się budzić do życia. Bo zimą ,,śpimy” i niejako zamieramy, licząc tylko na przetrwanie. No ale przecież funkcjonuje pośród nas popularne powiedzenie – Byle do wiosny. No to trzymajmy się tych słów.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja