poniedziałek , 20 Sierpień 2018
Home » Aktualności » ,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”.

,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”.

dzień dobryPatrząc na kalendarz możemy powiedzieć, że za nami Wigilia Św. Andrzeja i I Niedziela Adwentu. Dzisiaj natomiast mamy popularne Andrzejki. I w ten oto sposób nadszedł koniec listopada. Jutro będzie już grudzień. Zgodnie z zapowiedziami meteorologów następuje powolna zmiana pogody z jesiennej na zimową. Chociaż ze strony meteorologów napływają informacje dotyczące tego, że w najbliższych dniach ,,ździebko? się ociepli. Mimo tego mamy nadzieję, że wszyscy zdążyli już z przygotowaniami do zimy. Mamy tutaj na myśli zaopatrzenie w opał i zimowe przygotowanie samochodu a zwłaszcza ogumienia. Bez tego bowiem nie przetrwamy zimy. Poza tym musimy do tej pory roku przygotować nasze domy i organizmy, tak aby nie zaznaliśmy nadmiernego szoku termicznego. A na dzisiejszy dzień życzymy miłego andrzejkowania. Pamiętajmy jednak, ze jutro mamy dzień roboczy i wypadałoby w zdrowiu i dobrej kondycji dotrzeć do pracy. My nie wątpimy, ze tak właśnie będzie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 30 listopada br., w 69 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 335 dniem roku, do jego końca pozostało więc 31 dni.

To już doprawdy 68 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie?. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC. W trakcie dnia podniesie się do +2oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Dzień od samego rana jest lekko pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne jest w granicach 755 – 751 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 56%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.24, zajdzie natomiast o godz. 15.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 23 minuty. Noc ma więc 15 godzin i 37 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Jest on już o 7 godzin i 14 minut krótszy od nocy. Trwa okres dalszego skracania się dnia na korzyść nocy. Od dzisiejszego dnia nocy będzie przybywać coraz szybciej. Księżyc znajduje się w fazie ? nów.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Zbysława, Andrzej, Justyna, Konstancjusz, Maura, Tadea, Kutbert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Biada temu, kto zadowolony jest z siebie; taki człowiek nigdy nie nabędzie rozumu?.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja?.

Od kilku dni wyraźnie odczuwamy ochłodzenie. Ale czy jest się czemu dziwić? Wszakże już jutro mamy miesiąc grudzień a za nieco ponad 3 tygodnie nadejdzie kalendarzowa zima. Rozpoczął się okres Adwentu, każdy kolejny dzień będzie nas przybliżać do świąt. Pamiętajmy o tym, że przed nami jest bardzo dużo przedświątecznej pracy. Stąd dobrze by było, by z pracą nie zwlekać na ostatnią chwilę. Zachęcamy bardzo naszych czytelników do duchowego przeżywania okresu Adwentu.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środa.   Redakcja