środa , 24 Lipiec 2019
Home » Aktualności » ,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”.

,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”.

Patrząc na kalendarz możemy powiedzieć, że za nami Wigilia Św. Andrzeja i niemal cały listopad. Dzisiaj natomiast mamy popularne Andrzejki. I w ten oto sposób nadszedł koniec listopada. Jutro będzie już grudzień. Zgodnie z zapowiedziami meteorologów następuje powolna zmiana pogody z jesiennej na zimową. A Andrzej przyniósł nam jednak opady śniegu. Chociaż ze strony meteorologów napływają informacje dotyczące tego, że w najbliższych dniach ,,ździebko” się ociepli. Mimo tego mamy nadzieję, że wszyscy zdążyli już z przygotowaniami do zimy. Mamy tutaj na myśli zaopatrzenie w opał i zimowe przygotowanie samochodu a zwłaszcza ogumienia. Bez tego bowiem nie przetrwamy zimy. Poza tym musimy do tej pory roku przygotować nasze domy i organizmy, tak aby nie zaznaliśmy nadmiernego szoku termicznego. W środę przeżyliśmy zimowy chrzest związany z pierwszym tegorocznym śniegiem, teraz powinno więc być tylko lepiej i łatwiej. Mamy więc – pierwsze ….. śniegi za ….. .

A na dzisiejszy dzień życzymy miłego andrzejkowania. Pamiętajmy jednak, ze jutro mamy dzień roboczy i wypadałoby w zdrowiu i dobrej kondycji dotrzeć do pracy. My nie wątpimy, że tak właśnie będzie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 30 listopada br., w 68 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 334 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 31 dni.

To już 68 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC. W trakcie dnia podniesie się do +2oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +1oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, mokry i chłodny. Pada śnieg. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 732 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 97 – 90%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.48, zaś zmierzch około godz.: 16.18.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.23 zajdzie natomiast o godz. 15.47 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 24 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 36 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 30 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 58 minut, 48 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 21 minuty, 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Zbysława, Andrzej, Justyna, Konstancjusz, Maura, Tadea, Kutbert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Biada temu, kto zadowolony jest z siebie; taki człowiek nigdy nie nabędzie rozumu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”.

Od kilku dni wyraźnie odczuwamy ochłodzenie. Ale czy jest się czemu dziwić? Wszakże już jutro mamy miesiąc grudzień a za nieco ponad 3 tygodnie nadejdzie kalendarzowa zima. Za 3 dni rozpocznie się okres Adwentu, więc każdy kolejny upływający dzień będzie nas przybliżać do świąt. Pamiętajmy o tym, że przed nami jest bardzo dużo przedświątecznej pracy. Stąd dobrze by było, by z pracą nie zwlekać na ostatnią chwilę. Zachęcamy bardzo naszych czytelników do duchowego przeżywania okresu Adwentu.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja