środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Na dzisiejszą noc zapowiadają deszcz …………, tyle tylko, że meteorów. Warto to zjawisko zobaczyć.

Na dzisiejszą noc zapowiadają deszcz …………, tyle tylko, że meteorów. Warto to zjawisko zobaczyć.

Już dzisiejszej nocy – w niedzielę z 12 na 13 sierpnia br. będziemy mieli prawdziwą ucztę dla tych wszystkich którzy lubią patrzeć w niebo. Otóż czeka nas niezwykłe widowisko – deszcz meteorów, czyli innymi słowy noc spadających gwiazd.  Ludzie podziwiają Perseidy od ponad dwóch tysięcy lat. Czasem te jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów nazywane są “łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Utworzone przez kometę 109P/Swift-Tuttle Perseidy to jeden z największych i najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Nad Ziemią ich aktywność rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do około 14-25 sierpnia.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.

*** Rój meteorów jest aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najwyższą intensywność Perseidów przewiduje się właśnie w niedzielę 12 sierpnia.

Wg. prognoz International Meteor Organization – Perseidy 2018 będzie można oglądać już od godziny 16.00 w niedzielę 12 sierpnia. Deszcz meteorów potrwa aż do godziny 04.30 w poniedziałkowy poranek 13 sierpnia br. według czasu środkowoeuropejskiego letniego.

Zazwyczaj najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, gdyż wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. W Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 w niedzielę do świtu.

Po tym okresie ich aktywność zacznie zanikać, jednak przez 5 kolejnych nocy będzie można je podziwiać z dobrych punktów obserwacyjnych.

Meteorów możemy wypatrywać w godzinach wieczornych na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Warunki do obserwacji będą się z każdym dniem poprawiały – aż do 12 sierpnia. Wtedy też przewidziane jest największe maksimum związane z tym rojem.

A jakie miejsca będą sprzyjać wpatrywaniu się w gwiazdy? Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce z dala od miejskich świateł. W tym przypadku najlepsza będzie otwarta przestrzeń, ponieważ niebo nie będzie przysłonięte przez drzewa czy domy, które utrudnią naszą obserwację. Do oglądania spadających perseidów nie potrzeba specjalnego sprzętu.

Info prasowe.

Redakcja