niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » ,,Na dzień świętej Doroty, ma być śniegu nad płoty”.

,,Na dzień świętej Doroty, ma być śniegu nad płoty”.

kogutDopiero co przeżywaliśmy ostatnie dni stycznia a tu już za sobą mamy pierwszy weekend lutego i poniedziałek z nowego tygodnia. Taka informacja z jednej strony jest budująca ( ze względu na wolne od pracy dni mogliśmy trochę więcej niż zazwyczaj wypocząć ), tyle tylko, że ,,umykający” czas musi zatrważać każdego z nas. A poniedziałek sprowadził nas z powrotem na ziemię. Od wczorajszego wieczoru na dworze chwycił silny mróz. Lokalnie słupek rtęci spadł nawet do minus 12 kresek. Nie ma się jednak co dziwić, wszakże trwa zima.   Trwa taki okres roku, że my nadal musimy szukać promieni słońca i świeżego powietrza. Wiadomo dlaczego, słońce i świeże, rześkie powietrze robią bowiem dobrze dla naszych organizmów. Tymczasem w ,,podróży” do Wiosny jesteśmy znowu o dzień bliżej. Powoli również kończy nam się pierwszy tydzień lutego.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 6 lutego br. w 47 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 37 dniem roku, do jego końca pozostało więc 328 dni.

To już 47 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -11oC. W trakcie dnia wyniesie około -1oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Od samego rana dzień jest bardzo mroxny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 62 – 38%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.36, zaś zmierzch około godz.: 17.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.12 zajdzie natomiast o godz. 16.49 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 37 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 23 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 35 minut. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 6 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 45 minut, 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 35 minut, 5 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dorota, Leon, Paweł, Leona i Amanda. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który polega na sobie, myśli pozytywnie, jest optymistą i podejmuje pracę z wiarą w sukces, działa jak magnes. Przyciąga ku sobie twórcze moce wszechświata”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na dzień świętej Doroty, ma być śniegu nad płoty”.

Pogoda uległa zmianie, od dzisiejszej nocy mamy mocne ochłodzenia. Wychodzi więc na to, że po dosyć ciepłym styczniu czeka nas zimowy luty. Chciałoby się, by w tym czasie była umiarkowana zima, lecz liczyć musimy się z tym, że może silniej przymrozić i sypnąć śniegiem. Wyrok matki natury, jakikolwiek by on nie był musimy przyjąć więc ze zrozumieniem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja