środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Na dworze mamy typową jesień.

Na dworze mamy typową jesień.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za nami jest już drugi jesienny weekend ( co prawda pierwszy tylko w 1 dniu należał do jesieni ). Minął on nam przy przepięknej jesiennej pogodzie. Stąd też w Rudach i okolicach spotkać można było wielu turystów i pielgrzymów. A my domownicy skorzystaliśmy z tego, że jest piękna pogoda i w sobotę nadrabialiśmy zaległości w domowych pracach. Tych w ogródkach, ogrodach ale i domach. Stąd też w naszych ogródkach, ogrodach i na podwórkach było gwarno i pracowicie. Ale, czy jest się czemu dziwić? Nie tylko jednak sama pracą żyliśmy, wszakże był to weekend. Wielu z nas wybrało się do lasu sprawdzić czy aby na pewno rosną grzyby. Byli również tacy którzy zdecydowali się na wypad do knajpy by uczcić Dzień Chłopaka.  A dzisiaj od samego rana mieliśmy deszczowy dzionek. Teraz nie pada. Miejmy więc nadzieję, że dalsza cześć dzisiejszego dnia będzie już pogodna poranek. Coś jednak meteorolodzy zapowiadają, że w tym tygodniu pogoda może być w przysłowiową kratkę. Sobota i niedziela mają jednak być piękne.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 2 października br. w 10 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 275 dniem roku, do jego końca pozostało więc 90 dni.

Przeżywamy 10 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +12oC, w tej chwili wynosi  około +11oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Od samego rana dzień jest bardzo pochmurny i chłodny. Po rannych opadach, teraz deszcz jednak nie pada. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 57%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.15, zaś zmierzch około godz.: 18.54.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.48 zajdzie natomiast o godz. 18.23 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 35 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 25 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godzin i 31 minut. Widać więc, że długość dnia jest już krótsza niż nocy o 50 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 2 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 49 minut, 29 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godzin, 30 minuty i 37 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Eustachy, Ewald, Ewalda, Gerard, Józefa i Teresa. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne, a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Liść na drzewie mocno trzyma, nie tak prędko przyjdzie zima”.

A jak tam u Państwa wyglądają wspomniane prace na ogródkach i działkach? Wypadałoby powoli finiszować, bo to i pogoda temu sprzyja a i dnie są coraz krótsze. Podobnie rzecz się ma z przygotowaniami naszych kotłowni do długiego zimowego sezonu. Powoli trzeba by pomyśleć o próbnym rozruchu maszynerii i powolnym grzaniu. No chyba, że planujemy marznąć? W bieżących dniach mamy już mocno chłodne wieczory i noce, co wymusza na nas by zejść do kotłowni i rozpalić w piecu.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja