środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Mija pierwsza dekada stycznia AD 2019.

Mija pierwsza dekada stycznia AD 2019.

Wierzyć się nie chce, ale za sobą mamy już niemal całą pierwszą dekadę stycznia AD 2019. Przecież całkiem niedawno przeżywaliśmy święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i święto Trzech Króli a tutaj coraz częściej spoglądać będziemy w kierunku Dnia Babci, Dnia Dziadka i Walentynek. Cały czas trwa tegoroczny Karnawał. Mamy nadzieję, że kto tylko ,,żyw” bawi się na całego. W zakresie pogody mamy w ostatnich dniach zimę. Przez kolejne dni nocą temperatura będzie na wyraźnym minusie, ale za dnia póki co, wielkich mrozów nie będzie. W takiej to scenerii przyjdzie nam spędzać styczeń. A na nieodległym horyzoncie widać już tegoroczne zimowe ferie które na Śląsku rozpoczynają się już ( lub dla niektórych dopiero ) w poniedziałek 11 lutego br. ( de facto w piątek 8 lutego br. ). Tymczasem nasza redakcja życzy wszystkim swoim czytelnikom miłego zimowego dzionka. No i radosnego dzionka. Pozdrawiamy.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 10 stycznia br. – w 20 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 10 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 355 dni.

Przeżywamy 20 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -1oC, w tej chwili wynosi około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 735 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 95 – 92%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 16.04 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 21 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 39 minut. Dzisiejszy dzień jest już ponad 19 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy o 7 godziny i 34 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 10 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 0 minut, 31 sekund i dłuższy od najkrótszego o 19 minut i 34 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Danuta, Dobrosław, Jan, Kolumba, Paweł, Wilhelm, Anna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Przyjaźń i miłość rozkwitają tam, gdzie ludzie zatracają swoją hardość, łagodnieją w swoich osądach, stają się delikatniejsi w słowach i w obcowaniu z innymi”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w styczniu rośnie trawa, licha w lecie jest potrawa”.

Trudno nam się żyje w takim pogodowym ,,klinczu”. A jeszcze gorzej w tak częstych i znacznych skokach ciśnienia. To groźne dla wielu z nas. Nie jest żadną tajemnicą, że pogoda w sposób kapitalny ma wpływ na nasze samopoczucie. Mimo wszystko my życzymy naszym czytelnikom ,,pogodnego dnia” na duszy i ciele, bowiem na dworze nie możemy liczyć na wiele. Póki co, nocami przymroziło a w dzień mamy lekki plus. Pamiętajmy jednak o tym, że w kolejnych dniach w każdej chwili może nadejść zmiana pogody. Potocznie takie zjawisko nazywamy dynamiczną zmiana pogody.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja