wtorek , 21 Maj 2019
Home » Aktualności » Mija I dekada marca. Witamy w niedzielny poranek.

Mija I dekada marca. Witamy w niedzielny poranek.

W ostatnich dniach pogoda zmienia się wahadłowo. A my oczekujemy, by aura wyraźnie drgnęła w kierunku wiosny. By ociepliło się na tyle, byśmy w sposób nieskrepowany mogliśmy przebywać i pracować na dworze. Tymczasem w ostatnim okresie silnie dmucha wiatr, w porywach jest bardzo mocny i groźny. Stąd też wielu z nas w dniu wczorajszym otrzymało drogą SMS-ową ostrzeżenie o zagrożeniu. I rzeczywiście wiatr dmuchał bardzo mocno, tak, że 2 razy miała miejsce przerwa w dostawie prądu. Rwała jednak niedługo, stad tez możemy mówić, że to złe zjawisko pogodowe nie dotknęło nas w znaczącym wymiarze.  Taki stan rzeczy musi źle wpływać na nasze samopoczucie. O tej porze roku mamy prawo czuć się jak ,,rozładowane” akumulatory. Znajdujemy się aktualnie w okresie przesilenia zimowo-wiosennego. Mamy jednak wiarę, że z dnia na dzień sytuacja w tym względzie będzie ulegała poprawie a słońce już niedługo zadomowi na niebie na całe coraz dłuższe dnie, powodując, że również noce będą cieplejsze. Tymczasem dzisiaj mamy niedzielę i znowu w kalendarzu szczególny dzień, obchodzimy bowiem Dzień Mężczyzny. To tak dla równowagi po piątkowym Dniu Kobiet.  I nich tylko żadna kobieta nie protestuje, że oto chłopom było żal i wymyślili sobie święto na wzór – kobiecego.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 10 marca br. – w 79 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 69 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 296 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 79 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 735 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 72 – 60%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.37, zaś zmierzch około godz.: 18.14.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.11 zajdzie natomiast o godz. 17.42 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 31 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 29 minut. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 49 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 1 godzinę i 2 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 10 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 50 minut i  47 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 29 minut i 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Makary, Marceli, Cyprian, Aleksander, Gaja i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Zmierzch zawsze przypomina wstrzymanie oddechu przez Boga; moment, w którym czas staje w miejscu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy twa ma rodzić rola, to wóź w marcu gnój na pola”.

Pogodę mamy jak każdy widzi. Jest poprawna. Świeci słoneczko i jest stosunkowo ciepło. Nie narzekajmy więc, bowiem wiosna nadchodzi. Ta kalendarzowa nadejdzie już za 11 dni. Wystarczy tylko wczesnym rankiem wyjść na dwór, albo uchylić okno, by to w pełnej krasie usłyszeć pierwsze jej odgłosy. Poranki dzięki śpiewającym ptaszkom są cudowne. Dajcie Państwo temu wiarę. Zapewniamy, że w tej atmosferze nasza poranna zaprawa biegowa i ćwiczenia na dworze, nabierają szczególnego i wyjątkowego charakteru. Jest po prostu pięknie a kosztuje tak niewiele. Trzeba tylko ruszyć …… .

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja