piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w rudzkiej szkole.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w rudzkiej szkole.

W tym roku już po raz drugi najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Rudach włączyli się w święto upamiętniające dzień urodzin duńskiego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena. W tym roku święto to przybrało jednak inną formę niż w roku ubiegłym i reprezentanci klas I – III zmierzyli się ze sobą podczas konkursu ze znajomości treści baśni pana Andersena i jego biografii. Upamiętnienie tego święta odbyło się w czwartek 5 kwietnia br.

Konkurs przebiegał przy udziale widowni, wszyscy uczniowie klas młodszych kibicowali swoim drużynom. Przed konkursem wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację na temat życia i twórczości Andersena. Uczniowie obejrzeli również w formie animacji kilka króciutkich streszczeń najbardziej popularnych baśni tj. „Mała syrenka”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” i „Dziewczynka z zapałkami”. Sam konkurs został podzielony na dwie części – pierwsza była sprawdzianem wiedzy, gdzie uczniowie odpowiadali ustnie na wylosowane przez siebie pytania, oraz części drugiej, w której uczniowie mieli do rozwiązania kilka ciekawych zadań. Podczas wykonywania zadań uczniowie m.in. układali puzzle, rozwiązywali zadania logiczne związane z zapałkami oraz musieli za pomocą specjalnie zakodowanego telefonu rozszyfrować nazwy ptaków. W konkursie wzięły udział drużyny w następującym składzie: Tymon Szostak i Karol Wolny (1a), Julia Forysz i Monika Kozińska (1b), Nadia Gryczka i Maria Olchawa (2a), Ewa Spyrka i Zofia Kazuk (3a), Patrycja Prystupa i Kajetan Siedlaczek (3b) oraz Amelia Matysik i Tomasz Zawada (3c). Po części konkursowej wszyscy obecni obejrzeli adaptację baśni „Latający kufer”, a po niej zostały wręczone nagrody oraz dyplomy. Pierwsze miejsce zdobyli reprezentanci klasy 3 a, na drugim miejscu znaleźli się przedstawiciele klasy 3 b, a trzecie miejsce zdobyła drużyna z klasy 2 a. Organizatorkami konkursy były panie Martyna Górska, Katarzyna Lubos oraz Barbara Kania.

Upamiętnianie tego typu świąt czytelniczych jest niezwykle ważne. Andersen ciągle pomaga poprzez swoje dzieła pobudzać wyobraźnie dzieci, uwrażliwia ich na innych ludzi, a przede wszystkim pomaga kształtować u najmłodszych ich postawy moralne czy system wartości. Zachęcamy wszystkich uczniów do częstego wracania do baśni Andersena, a także do obejrzenia zdjęć z naszych obchodów tego święta.

 

 

 

 

 

 

*** Zdjęcia: https://zsorudy.szkolnastrona.pl/a,253,miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci

Redakcja