wtorek , 22 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Mamy wtorek, wiosna wchodzi na ostatnią prostą.

Mamy wtorek, wiosna wchodzi na ostatnią prostą.

Za nami mamy już pierwszy czerwcowy weekendu. Miał on 2 oblicza – sobotnie i niedzielne. W sobotę pogodę zdominowała burza i silne opady deszczu jej towarzyszące. Praktycznie od godzin południowych do wieczora narażeni byliśmy na lokalne opady. Z kolei niedziela była pogodna, ale bardzo gorąca, wręcz parna. Podobnie było w poniedziałek. W te 2 dni deszcz jednak nie padał. Mieliło się, oj mieliło, ale bez burzy. A to wystarczyło byśmy znaczną część dnia ( niedziela, poniedziałek ) byli na dworze, gdzie spędziliśmy czas i przyjemnie i pożytecznie. Nie zabrakło smacznego grilla, smacznej kawy, tudzież zimnego piwa. Jak to od lat bywa w każdy weekend i długi weekend Rudy zapełniają się turystami. Tych w ten weekend można było spotkać niemal w każdym zakątku naszej miejscowości – w Bazylice, Opactwie, parku, na ścieżkach rowerowych, w lesie, na kolejce wąskotorowej i wielu innych miejscach. Po raz kolejny okazało się, że nadal w naszej miejscowości brakuje miejsc parkingowych. Ta kwestia zaczyna narastać do rangi problemu, stąd też władze lokalne będą musiały się z nią zmierzyć. Tak oto spędziliśmy pierwszy czerwcowy weekend.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 5 czerwca br. w 77 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 155 dniem roku, do jego końca pozostało więc 210 dni.

I wreszcie mamy 77 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +17oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +25oC, w tej chwili wynosi około +23oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +27oC. Od samego rana dzień jest ciepły, wręcz duszny, ale po niebie wędruje wiele chmur. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 739 mm Hg, wiatr osiągnie siłę 1 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.53, zaś zmierzch około godz.: 21.31.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.38 zajdzie natomiast o godz. 20.51 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 13 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 47 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 10 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 5 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 11 minut, 6 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 10 minut, 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bonifacy, Waleria i Walter. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Ból jest najlepszym instruktorem, ale nikt nie chce zostać jego uczniem”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dobry w czerwcu Bonifacy, gdy w maju dobry Serwacy (13.05)”.

W ostatnich dniach wiele czasu poświęcamy lokalnym rozgrywkom piłkarskim. Rozgrywki zbliżają się do końca. Tymczasem wyniki uzyskiwane przez większość naszych drużyn są dobre, tylko drużyna Jankowic musi pogodzić się ze spadkiem z ligi. W dalszym ciągu ,,w grze” o awans jest kuźniańska Stal. Mamy więc ostatnie dni na to, by zespoły zwarły swoje szeregi i dały z siebie wszystko, po to by zdobywać w ostatnich meczach po 3 punkty. Bo są potrzebnie – w przypadku Stali, bo dobrze by było zdobyć punkty – BUK, Koziołki, Płomień. I wreszcie – na osłodę minorowych nastrojów kibiców LKS Jankowice. A kibiców zachęcamy do kibicowania.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnej oraz zdrowego wtorku.   Redakcja