poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » Mamy wiosnę, czekamy jednak na wyraźne ocieplenie.

Mamy wiosnę, czekamy jednak na wyraźne ocieplenie.

Po 2 dniach witania wiosny, wreszcie możemy powiedzieć, że zrobiliśmy to godnie. Pogoda była słoneczna, ale było bardzo chłodna ( mroźna ) i raczej nie przypominała wiosny w pełnym jej wydaniu. Inaczej mówić, brakowało wiosennego ciepła. Podobnie sytuacja wygląda w dniu dzisiejszym. A co nas czeka w najbliższych dniach. Ano prosimy bardzo. Przez kolejne kilka dni temperatura pójdzie dosyć wyraźnie w górę. A potem się ustabilizuje na poziomie około 10-12 stopni na plusie. Zanikną również mrozy. Pogorszenie pogody – pojawią się opady deszczu, zapowiadane są na końcówkę Wielkiego Tygodnia i same święta. To kolejna informacja meteorologów. A potem pogoda ma się już tylko poprawiać, ale nie jest wcale wykluczone, że zaskoczy nas ,,in minus”. Ale czy jest się czemu dziwić, skoro nadal trwa jeszcze marzec?

Do Świąt Wielkanocnych mamy coraz mniej dni. Za tydzień mocno już będziemy wchodzić w ich magiczną atmosferę. Coraz częściej będziemy spoglądać więc w ich kierunku oraz czynić będziemy stosowne przygotowania.

Mamy jednak wiosnę, powinny więc ruszyć na dobre prace na dworze, w naszych ogródkach, na ogrodach i u rolników na polu. Tymczasem tak nie jest, bowiem nocą mróz sięgnął minus 6 stopni a również za dnia mamy na termometrze leciutko na plusie. Naczelne hasło jakie będzie dominować przez kolejne przedświąteczne dni to – porządkowanie, plewienie, pielęgnacja roślin, sadzenie, itd. Oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwolą. Mimo wszystko, zachęcamy do coraz częstszego i dłuższego przebywania na dworze. Zwracamy również uwagę na to, że dzień jest już dłuższy od nocy. Dnia będzie od bieżącego okresu przybywać coraz bardziej, tak będzie aż do przesilenia wiosenno-letniego w czerwcu w okolicach Św. Jana. Jednym słowem czeka nas piękny okres. I nie zapominajmy, że już w najbliższą noc sobotnio-niedzielną czeka nas cofnięcie czasu. Niestety od tej chwili wstawać będziemy relatywnie wcześniej, w zamian za to wieczorem dłużej będzie widno.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 22 marca br. w 2 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 81 dniem roku, do jego końca pozostały więc 284 dni.

I wreszcie mamy 2 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +5oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny, ale zimny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 75 – 49%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.13, zaś zmierzch około godz.: 18.33.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.44 zajdzie natomiast o godz. 18.03 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 41 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 17 minut. Widać więc, że długość dnia jest już większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 22 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 4 minuty, 9 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 17 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: August, Bazylisa, Bogusław, Godzisław, Katarzyna, Kazimierz i Paweł. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Bądź oszczędnym abyś mógł być szczodrym”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Co marzec wypiecze, to kwiecień wysiecze”.

Czas biegnie szybko a my przeżywamy pierwsze dni wiosny. We wiosennej scenerii będą nam mijać kolejne dni. Taką miejmy nadzieję. Nawet gdyby trafiły się dni nieco gorsze – chłodniejsze i z opadami. Tak oto przyjdzie nam wejść w okres poprzedzający święta. Natomiast bardzo szybko po tym świętowaniu na horyzoncie będziemy mieli długi majowy weekend. Oj będzie się działo! Najpierw jednak czeka nas pełen miesiąc wiosennych prac porządkowych.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja