piątek , 17 Styczeń 2020
Home » Aktualności » Mamy Wielki Tydzień. To okres wielkiej refleksji nad naszym życiem.

Mamy Wielki Tydzień. To okres wielkiej refleksji nad naszym życiem.

Za nami połówka w miarę poprawnego kwietnia. Za sobą mamy również 2-dniowy weekend który miał 2 wymiary. Sobota – dzień pochmurny a chwilami deszczowy. Dodatkowo było bardzo zimno. Taki obraz tego dnia zweryfikował nasze sobotnie plany dotyczące zarówno prac domowych i zaplanowanego wypoczynku i rekreacji. Z kolei niedziela odpracowała to co ,,popsuła” sobota. Przez cały dzień było słonecznie i w miarę ciepło. No i wreszcie nocą z niedzieli na poniedziałek mieliśmy niewielki przymrozek. Tak oto obudziliśmy się w kolejnym dniu – w poniedziałek.

A na dworze jest bardzo słonecznie i pogodnie, dalej jednak nie jest za ciepło. Każdy kolejny dzień bieżącego tygodnia ma być podobny, z tym że będzie coraz cieplej. Oby taka prognoza w pełni się sprawdziła.

Do każdego z nas zapewne dotarł już fakt, ze oto rozpoczęliśmy tegoroczny Wielki Tydzień który bezpośrednio doprowadzi nas do Świąt Wielkanocnych. W tym zakresie to już doprawdy – za 5 minut dwunasta. Z tego tez powodu znaczna część naszych zajęć po pracy zawodowej pochłoną prace przygotowawcze do świąt. W całej tej gonitwie nie zapominajmy również o przygotowaniu na święta grobów naszych bliskich zmarłych, oraz o tym by w tym tygodniu sprawom naszego ducha poświęcić należyty czas.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek  15 kwietnia br. – w 26 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 105 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 260 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 26 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +13oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +11oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 63 – 38%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.17, zaś zmierzch około godz.: 20.13.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.53 zajdzie natomiast o godz. 18.39 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 46 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 14 minut. Dzisiejszy dzień jest już 5 godzin i 43 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 3 godziny i 32 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 15 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 36 minut i  9 sekund i dłuższy od najkrótszego o 5 godzin, 43 minuty i 56 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Abel, Anastazja, Bazyli, Modest, Olimpia, Sylwester, Sylwestra i Tytus. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, ale my patrzymy na pierwsze drzwi tak długo, że nie widzimy tych drugich”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dawniej lepiej bywało i trawa lepiej rosła”.

Patrząc na prognozy pogody widzimy, że możemy liczyć na dłużej trwający ,,ciepły” oddech wiosny. Z dnia na dzień ma być coraz cieplej. Oczywiście, pomiędzy pogodnymi dniami może przydarzyć się dzień ( lub noc ) deszczowy, ale przecież w tym tkwi urok wiosny. Dopóki będziemy mieli w tym zakresie z równowagą, nie ma się co przejmować.

Tymczasem mocno rusza wegetacja roślin. Warunkiem tego są jednak ciepłe noce, które są podstawą wegetacji roślin.

I jakby na to nie patrzeć, połowa kwietnia za chwilę będzie już za nami. Ani się nie spostrzeżemy a będziemy mieli święta a potem długi majowy weekend. Wielu z nas czyni już do tych okresów przygotowania. Kluczowe zdaje się być pytanie – jaka będzie w tym okresie pogoda? Dzisiaj mamy jedynie wstępne szacunki, ale wraz z każdym kolejnym dniem prognoza pogody będzie bardziej precyzyjna.

Prognozowana pogoda na święta jest – pół na pół. Miejmy nadzieję, że wygra ta lepsza połówka.  O zapowiadanej pogodzie na weekend majowy napiszemy już za kilka dni.

Zanim jednak do owego długiego weekendu dotrwamy, czeka nas jeszcze multum pracy w naszych domach, piwnicach, na podwórkach, wokół swoich posesji i na ogródkach. Zima pozostawiała swoje piętno i z całą pewnością będziemy mieli co robić. Postarajmy się również ze sprzątaniem wyjść poza swoja posesję na tereny nas okalające. Tam śmieci się same nie wysprzątają. Pamiętajmy jednak o zachowaniu równowagi między pracą a relaksem i wypoczynkiem. Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja