poniedziałek , 19 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Mamy czwartek – Wielki Czwartek. Rozpoczynamy Tiduum Paschalne.

Mamy czwartek – Wielki Czwartek. Rozpoczynamy Tiduum Paschalne.

I tak oto mamy czwartek – Wielki Czwartek. Praktycznie więc, dzisiaj wieczorem rozpoczynamy długie świętowanie tegorocznych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To piękny okres w roku, bodajże najpiękniejszy. Radości z tego okresu i tych świąt nie może nam zburzyć i nie powinna tego uczynić fatalna pogoda jakiej doświadczamy. Dla większości z nas najważniejsze są bowiem same święta i ich przeżycie, pogoda chcąc nie chcąc musi zejść na dalszy plan. To już doprawdy ostatnie chwile które możemy przeznaczyć na większe prace, już niebawem nasze działania będą skierowane na sferę duchową świąt, oraz wykonywanie drobnych prac około świątecznych. Zbliżają się więc radosne święta, zanim jednak tak się stanie jako katolicy powinniśmy uczestniczyć we wszystkich obrzędach Męki Pańskiej, aż po śmierć Chrystusa i Zmartwychwstanie. Tymczasem za oknem mamy przepiękny wiosenny dzionek. Mamy nadzieję, ze taka pogoda utrzyma się przez cały świąteczny czas. Ostatnie wiadomości meteorologów mówią, że święta będą jednak ciepłe!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek  18 kwietnia br. – w 29 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 108 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 257 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 29 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +18oC, w tej chwili wynosi około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +19oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 754 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 74 – 44%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.11, zaś zmierzch około godz.: 20.19.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.47 zajdzie natomiast o godz. 18.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 57 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 3 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 5 godzin i 54 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 3 godziny i 54 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 18 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 25 minut i  20 sekund i dłuższy od najkrótszego o 5 godzin, 54 minuty i 45 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Gościsław, Bogusław, Apoloniusz, Flawiusz, Bogusława, Alicja, Gosława i Barbara. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Lekarstwa nie zawsze są konieczne, ale wiara w wyzdrowienie jest niezbędna”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Woda, która upłynęła nie wróci, także godzina która już minęła, nie powróci”.

Przeżyjmy pięknie zbliżające się święta, a potem  coraz częściej będziemy wzrokiem sięgać w stronę weekendu majowego. Zanim jednak on nastanie przed nami pozostaje do wykonania ogrom wiosennej pracy na dworze. Starajmy się wszystkie te prace realizować sukcesywnie z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Inaczej bowiem możemy dostać wiosennej zadyszka a przecież nie o to chodzi. Wszelkie jednak nasze prace determinować będzie jakość kwietniowej pogody.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja