wtorek , 11 Sierpień 2020
Home » Aktualności » ,,Małgorzata zapowiada, jaka będzie połówka lata”.

,,Małgorzata zapowiada, jaka będzie połówka lata”.

Przeżywamy kolejną jesienną środę. Od samego rana dzień jest pogodny – słoneczny i w miarę ciepły. Na niebie wędruje jednak wiele szarych chmur. Wobec takiej a nie innej aury mamy prawo być w superowych nastrojach. Pewne jest, że dobra pogoda wytrwa do piątku. A od soboty może być różnie. Z całą pewnością nadejdzie ochłodzenie i pogorszenie pogody. Jak mocne, to się okaże. Gdzieś jednak nieśmiało meteorolodzy mówią, że od 23 października ( od wtorku ) idzie ku chłodom, ba mówi się nawet o możliwych opadach śniegu 29/30 października!!! Temperatura nocą może spaść 2-3 kresek poniżej zera. Czy to wszystko poważne? Może tak się stać. Bierzmy więc te zapowiedzi z pełną powagą. Pamiętajmy, że do świąt mamy zaledwie 2 tygodnia a czeka nas jeszcze ogrom roboty na cmentarzach i wokół naszych domów. A tu zapowiedzi meteorologów nie pozostawiają żadnych złudzeń – tydzień poprzedzający Święto Zmarłych będzie zimny, chłodny i ponury.  Już w kolejnych dniach na naszych łamach zamieścimy prognozę pogody na kolejne 15-16 dni, będziemy więc z wielkim prawdopodobieństwem wiedzieli jakie te święta będą i jaki będzie okres bezpośrednio je poprzedzający i bezpośrednio po nich. To ważne biorąc pod uwagę czekającą nas pracę na cmentarzach, jak również wyjazdy na groby naszych najbliższych. Nie róbmy sobie już dzisiaj wielkich nadziei. Postarajmy się zasadnicze prace na grobach i wokół nich zrobić do wtorku 23.10.2018 r. Podobnie rzecz ma się z pracami w naszych przydomowych ogródkach i ogrodach. Reasumując nasze zapowiedzi powiemy tak – idzie brzydka, ponura i zimna jesień z elementami …… zimy.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 17 października br. w 25 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 290 dniem roku, do jego końca pozostało więc 75 dni.

Przeżywamy 25 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +20oC, w tej chwili wynosi  około +16oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +21oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny, ale niebo chwilami bywa zachmurzone. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 45 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.40, zaś zmierzch około godz.: 18.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.12 zajdzie natomiast o godz. 17.52 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 40 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 20 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godzin i 37 minut. Widać więc, że dzień jest już krótszy od nocy o 2 godziny i 40 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 17 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin i 30 minut, 11 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godzin, 37 minut i 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Augustyna, Ignacy, Laurentyna, Lucyna, Małgorzata, Marian, Rudolf, Rudolfa, Seweryna, Wiktor i Zuzanna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Marzenia się spełniają tylko wtedy, gdy będziesz dążyć do ich realizacji”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Małgorzata zapowiada, jakie będzie połówka lata”.

Mamy środę, rytm dzisiejszego dnia narzucony jest właśnie przez fakt ładnej i słonecznej pogody. Roboty przed nami jest co niemiara a czasu mamy mało. Bowiem szybko zapadają ciemności. Z drugiej jednak strony mamy długie wieczory i noce, co powinno skutkować tym, że więcej niż zazwyczaj odpoczywamy. Wobec nadchodzącej zimy i okresu z małą ilością słońca jest to bardzo ważne. Wobec takich a nie innych realiów musimy się odnaleźć i funkcjonować. I byle do wiosny!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja