wtorek , 22 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Lato jest już na bliskim horyzoncie.

Lato jest już na bliskim horyzoncie.

Jakby na to patrzeć, to mamy niedzielę, tym samym przeżywamy kolejny weekend. Za nami jest już praktycznie pierwsza dekada miesiąca czerwca, do dzisiejszego dnia miesiąc ten ma w miarę poprawną pogodę, mamy więc nadzieję, że taka utrzyma się do końca wiosny i dalej. Nie pogardzimy również tak bardzo potrzebnymi deszczami – byle nie silnymi burzami i nawałnicami. A przed nami rozpościera się atrakcyjnie zapowiadająca się niedziela  – pogoda ma być niemal murowana, wokół nas zapowiadanych jest wiele wydarzeń sportowo-kulturalnych. Będzie więc w czym wybierać. Poza tym mamy idealny czas na poleniuchowanie gdzieś w ustronnym miejscu swojej działki. Za 2 tygodnie będziemy mieli już lato i letnie wakacje. Perspektywa jest więc oszałamiająca i bardzo kusząca – żyć nie umierać.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 10 czerwca br. w 82 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 160 dniem roku, do jego końca pozostało więc  205 dni.

I wreszcie mamy 82 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +19oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +25oC, w tej chwili wynosi  około +21oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +27oC. Od samego rana dzień jest w pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.52, zaś zmierzch około godz.: 21.34.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.36 zajdzie natomiast o godz. 20.55 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 41 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 17 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 10 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 9 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 14 minut, 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bogumiła, Mauryn, Bogumił, Apollo, Edgar, Wiktorian, Wiktoriana, Wiktorianna, Ingolf, Małgorzata. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Rząd wciąż chce naszego dobra, a nam zostało go już tak niewiele…”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czerwiec stały – grudzień doskonały”.

Przed nami taki okres, że powinniśmy go dobrze zaplanować, tak aby na wszystko starczyło nam czasu. Mamy końcówkę wiosny, finiszuje rok szkolny, ze względu na zmienną pogodę czeka nas ogrom pracy na dworze, mamy wreszcie naszą pracę zawodową. Jak wszystko to podsumujemy, to może nam w kolejnych dniach i tygodniach brakować sił i czasu. Dużo tych spraw, w związku z czym powinniśmy sobie ,,jakoś” ten czas  racjonalnie poukładać. Poza tym wszystkim trzeba jednak zaplanować swój osobisty i rodzinny wypoczynek.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja