środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Księże Marcinie, nie mówimy – Żegnaj!, tylko – do widzenia!

Księże Marcinie, nie mówimy – Żegnaj!, tylko – do widzenia!

Poniżej przedstawiamy nasz materiał opublikowany na łamach www.znadRudy.pl w sierpniu 2012 r. Materiał dotyczył powitania w naszej Parafii młodego księdza ( po wyświęceniu ) który został skierowany przez Biskupa do pracy duszpasterskiej w Parafii Rudy. Od tego czasu mija właśnie 6 lat w trakcie których ks. Marcin Kutek był razem z nami.  Ksiądz Marcin zastąpił w naszej Parafii innego młodego księdza Jacka Orszulaka. W czerwcu 2012 r. dekretem biskupim ks. Jacek został mianowany na stanowisko proboszcza parafii Chrystusa Króla w Gliwicach. Mamy nadzieję, że cofnięcie się w czasie o pełne 6 lat spowoduje zarówno w nas jak i w sercu księdza Marcina odrobinę refleksji. Dzisiaj natomiast przychodzi nam żegnać księdza – mocą kolejnego dekretu Biskupa ks. Marcin przechodzi do dalszej pracy duszpasterskiej do Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pyskowicach. Sympatycznemu księdzu życzymy wszelkiej pomyślności w dalszym życiu i posłudze duszpasterskiej w nowej Parafii. I wcale nie mówimy – Żegnaj!, tylko – Do zobaczenia.

*** Materiał z 2012 r.

Kapłaństwo jest służbą Bogu i ludziom. Stąd też co jakiś czas, zazwyczaj raz do roku przychodzi czas na ruchy ,,kadrowe” w obrębie danej diecezji. I trzeba się z tym pogodzić – zarówno księża, jak i wierni. Zwyczajowo również przyjęło się, że księża wikarzy w parafii ,,stacjonują” około 4 lat. Chociaż i od tej reguły bywają wyjątki, bardzo często wymuszane przez życie. Z kolei w przypadku księży proboszczów okres przebywania na danej parafii jest dłuższy – od kilku do nawet kilkunastu lat. I tak to się toczy na przestrzeni kolejnych lat. Powyższe zmiany zazwyczaj dokonywane są na podstawie dekretu ks. biskupa, który ogłaszany jest w czerwcu danego roku, wchodzi zaś w życie na przełomie sierpnia i września. W tym właśnie okresie znajdujemy się dzisiaj, dlatego właśnie w naszej parafii następuje zmiana osobowa na stanowisku wikarego. Jak już wielokrotnie informowaliśmy odchodzi od nas do Gliwic ks. Jacek Orszulak, gdzie piastować będzie funkcje proboszcza dużej parafii. Na jego miejsce natomiast przychodzi do Rud nowy wikary, którym jest ks. Marcin Kutek, a więc nasz stary dobry znajomy ( wyjaśnienie Redakcji: ks. Marcin wcześniej przebywał w Rudach w naszej Parafii na praktyce przed święceniami kapłańskimi – kilka miesięcy ) .

W związku z powyższym gorąco witamy w naszej wspólnocie parafialnej nowego wikarego ks. Marcina Kutek. Cieszymy się, że Opatrzność Boże skierowała ks. Marcina do nas. Otaczamy nowego Księdza ciepłem i serdecznością, życząc światła Ducha Św. i opieki Matki Bożej Pokornej w posłudze duszpasterskiej. Przypominamy, że nowy wikary pracował już w Rudach w okresie praktyki prze święceniami kapłańskimi. Znamy więc go doskonale, co z całą pewnością wpłynie na dobre relacje księdza z parafianami – bo my się już znamy.     Redakcja