środa , 15 Sierpień 2018
Home » Aktualności » Kościół w Rudach ? Jubileuszowym kościołem Roku Miłosierdzia

Kościół w Rudach ? Jubileuszowym kościołem Roku Miłosierdzia

rudy_kosciol?Postarajmy się, aby ta doniosła uroczystość była początkiem zmiany w naszym życiu. Byśmy uznali, że miłosierdzie jest potrzebne w życiu każdego z nas? ? takimi słowami biskup gliwicki Jan Kopiec zakończył Mszę św., która była uroczystą inauguracją Jubileuszu Roku Miłosierdzia w diecezji. W Rudach podobnie jak w innych kościołach jubileuszowych rozpoczęcie Roku Miłosierdzia odbyło się w minioną niedzielę. Delegatem biskupa na tą uroczystość był proboszcz naszej parafii ks. Sebastian Śliwiński.
Dekretem księdza biskupa w diecezji zostały wyznaczone następujące kościoły jubileuszowe: kościół katedralny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, sanktuarium MB Pokornej w Rudach, sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Gliwicach oraz kościoły: pw. św. Anny w Zabrzu, pw. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu, pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uroczystości na rozpoczęcie Roku Miłosierdzia nie odbyły się katedrze, ale zgodnie z życzeniem księdza biskupa w parafii Bożego Miłosierdzia w Gliwicach. To jedyna parafia w diecezji pod tym wezwaniem i jedna z najmłodszych w diecezji, utworzona w 2002 roku.

Msza św. rozpoczęła się modlitwą do Bożego Miłosierdzia. Słowa powitania księdza biskupa i zgromadzonych wiernych wygłosił proboszcz parafii ks. Marek Góra.

Mówiąc o istocie rozpoczynającego się Roku Miłosierdzia biskup Kopiec powiedział: ?Rozumiemy, że to wydarzenie, to sprawa, która mogłaby być potraktowana jako jedna z atrakcji, którą w ciągu roku kościelnego powinniśmy przeżyć. Przychodzimy do świątyni i niech nas Kościół zabawi; niech nam da znowu coś ciekawego do przeżycia. Bo zwykłe życie, do którego się przyzwyczajamy potem jest jednostajne i nie mamy w nim czegoś interesującego. Wręcz przeciwnie. Dzisiaj Kościół staje pełen przerażenia, że jeżeli niczego nie podejmiemy w swoich własnych sercach będziemy jak Naród Wybrany, ciągle skazany na ucieczkę przed samym sobą.?

Dalej biskup tłumacząc sens Miłosierdzia Bożego, które znane już było i w Starym Testamencie, mówił: ?Nasz spojrzenie na Boga potrzebuje jakiegoś wydobycia i głębszego wejrzenia. I wiemy jak się formowała w dziejach Kościoła ta nauka o Bożym Miłosierdziu, któremu najbliższa jest tajemnica o Boskim Sercu; Sercu pełnym miłości, oparcia i pełnym służby dla człowieka; a zwłaszcza człowieka uciśnionego, nieszczęśliwego. I w Sercu Jezusa można było znaleźć to wielkie pragnienie ludzkich serc.?

We Mszy św. uczestniczyli wierni z parafii, a także goście z całej diecezji. Wraz z biskupem gliwickim Mszę św. koncelebrowało czternastu kapłanów, zaś o piękno liturgii zatroszczyli się klerycy i diakoni Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz chór miejscowej parafii.

W Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Gliwicach, który jest jednym z kościołów jubileuszowych, w czasie porannej Mszy św. została otwarta Brama Miłosierdzia. Na Rok Jubileuszowy ojcowie redemptoryści, będący kustoszami sanktuarium, zapowiadają także każdy piątek jako dzień szczególnej łaski. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu będzie się odbywać w kościele, a nie w kaplicy adoracji. Jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty przez cały dzień. Natomiast o godz. 12.00 będzie odprawiana dodatkowa Msza św. a o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Redakcja