wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » ,,Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to”.

,,Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to”.

kocotCzy dajecie Państwo wiarę temu, że od kilku godzin przeżywamy drugą dekadę stycznia 2018 r? Za nami jest więc pierwsza dekada tego miesiąca. Mamy czwartek, a więc jesteśmy już na niespełna 2 dni przed kolejnym 2-dniowym weekendem. Wspaniała to perspektywa. Przy takiej pogodzie jaką aktualnie mamy, będziemy mieli dla siebie, rodziny i znajomych więcej wolnego czasu, więcej możliwości odpoczynku, itd. Już na sama myśl o tym, serce nam się raduje. Szkoda tylko tego, że aura jest taka niezdrowa – z nieba ciągle leje się gęsty kapuśniaczek a na termometrach mamy kilka kresek na plusie. W nieodległej – 2- tygodniowej perspektywie mamy również zimowe ferie. I tutaj na usta ciśnie się zasadnicze pytanie – mianowicie jaka w tym czasie będzie pogoda? Ale o tym napiszemy już niebawem.

Tak bardzo podkreślamy zdarzenia i fakty które mają nastąpić, by w pełni oddać to, jak bardzo szybko czas upływa. Przecież tak całkiem niedawno świętowaliśmy, witaliśmy nowy rok, a tu już zbliżamy się do połowy stycznia. I tak dzień za dniem czas będzie nam upływać i nawet się nie spostrzeżemy a nadejdzie piękna wiosna. Zanim jednak to się stanie musimy trochę poobcować z zimą i ,,nacieszyć” się jej jesiennymi urokami – jakie one by nie były.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 11 stycznia br. w 20 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 11 dniem roku, do jego końca pozostało więc 354 dni.

To już 20 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC. W trakcie dnia wyniesie około +6oC, w tej chwili wynosi około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Od samego rana dzień jest wilgotny i ponury. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 83%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.01, zaś zmierzch około godz.: 16.43.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.42 zajdzie natomiast o godz. 16.07 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 25 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 35 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 22 minuty. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 11 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 57 minut, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 minuty, 10 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Hilary, Honorata, Hortensja, Hortensjusz, Matylda i Krzesimir. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Ironia życia leży w tym, że żyje się je do przodu, a rozumie do tyłu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to”.

Jak wspominaliśmy, czas biegnie jak szalony, a my nie mamy na to żadnego wpływu. Czy tak jest na pewno? Jak sobie z upływającym czasem ,,radzić”? Czy można w jakiś sposób go wyhamować? Chyba jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zwolnienie tempa naszego życia. Nich ono stanie się mniej intensywne. Podarujmy sobie co dnia dłuższe chwile na wypoczynek i przemyślenia. Pilnujmy tego bezwzględnie. To jedyna rada jaka przychodzi nam na myśl w tej chwili.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja