środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » ,,Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”.

,,Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”.

Kolejne dni Nowego Roku mijają w zastraszająco szybkim tempie. Ale, czy kiedykolwiek było inaczej? Dopiero co żegnaliśmy Stary Rok a tu już powoli kończymy pierwszą dekadę stycznia. Za sobą mamy już święto Trzech Króli z 2-dniowym długim weekendem. Obserwując dokładnie otaczający nas świat i zachowanie matki natury widzimy wyraźnie jak wydłużają się kolejne dni. To już niemal o 20 minut dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku. To trochę więcej niż przysłowiowy ,,barani skok”. I tak, coraz częściej patrzeć będziemy w stronę Wiosny. To żadne fanaberie, od tego momentu dzieli nas 2 i pół miesiąca. To doprawdy niewiele. Zwłaszcza kiedy zima minie półmetek. Póki jednak co, cieszmy się aktualnie panującą zimowa pogodą. Wobec takiego stanu rzeczy nam nie pozostaje więc nic innego jak tylko życzyć naszym czytelnikom miłego dnia.  

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 9 stycznia br. – w 19 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 9 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 356 dni.

Przeżywamy 19 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia nie podniesie się i wynosić będzie około +2oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 732 – 730 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 95 – 81%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.41.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 16.03 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 20 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 40 minut. Dzisiejszy dzień jest już 117 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy o 7 godziny i 36 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 9 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 2 minut, 22 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 17 minut i 43 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adrian, Antoni, Julian, Marcelin, Marcjanna i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Maluje się tylko po to, aby oszukać oczy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”.

Po zakończeniu minionego tygodnia, przed nami pozostały już tylko same długie 5 dniowe tygodnie pracy i nauki oraz normalne, dwudniowe weekendy aż do wiosny, a w zasadzie do samych świąt wielkanocnych. Zima póki co nie ,,atakuje” nas w sposób bardzo surowy. Pokazała jednak już swoje kły – doświadczyli tego zwłaszcza wszyscy kierowcy i osobom które musiały odśnieżać swoje podwórka i chodniki. W dniu wczorajszy mieliśmy tego kolejny przykład.  W dalszym toku stycznia nie zanosi się na to, aby w zakresie pogody miało się wiele zmienić. Długość dnia, z dnia na dzień będzie nam przybywać. Najpierw dzieje się to powoli, ale już niebawem ten cykl przyśpieszy. Ani się nie obejrzymy, a trzeba będzie wychodzić do pracy w naszych ogrodach i na podwórkach. Zanim jednak tak się stanie, jeszcze trochę musimy wytrwać. Słońce musi wyjść jeszcze wyżej na nieboskłon, tak, aby móc mocniej ogrzać świat i nas samych. Przecież bardzo tego potrzebujemy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja